0
In Fusion™ Mineraalvärv/ Tee Ise õpetused/ Vana-ja antiikmööbli uuendused

Vana vitriinkapi modernistlik värviuuendus

Selle värviuuenduse loo peategelaseks on minu abikaasa esivanemate talust pärinev vitriinkapp, mis on tänaseks juba 60-70 aastat vana. Kui välja arvata kapile aja jooksul kogunenud tolm ja mustus ning purunenud käepidemed, on tegemist väga heas seisukorras mööbliesemega. Tugeva konstruktsiooni ja kaunilt minimalistliku spooni mustriga on kapil tõeliselt tugev konkurentsieelis tänapäeva püssiplaadist valmistatud mööbli ees. Kaks päeva nikerdamist ja vanast kulunud mööbliesemest saab täiesti kasutuskõlblik vitriinkapp, mis on lisaks uues autentses kuues pilkepüüdev sest kellelgi teisel samasugust ei ole. See on üks isetegemise võlu, et saame luua midagi omanäolist ja erakordset omaenda kätega. Mööbli renoveerimisel loob lisaks väärtust asjaolu, et esivanemate mööbel, mis muidu niisketes ja pimedates keldrites seisab, saab siiski modernsemal kujul meie kodudes uue elu. Kaudselt toetame nii ka taaskasutuslikke mõtteviise ja vähendame oma tegevusega liigtarbimist sest oleme oma valikutega pooldanud anda uus võimalus vanale või kasutatud mööblile.

Vahendid värviuuenduseks:

Vitriinkapp enne…

Esimesed sammud enne vitriinkapi värviuuendust…

ETTEVALMISTUS

Olles kapi koliruumist ära toonud ja suure mustuse maha pühkinud oli kapp transpordiks sobilik. Eemaldasime kapilt klaasid, mis iseenesest olid väga hea seisukorras, terved ja ilma kriimudeta. Samuti purunenud käepidemed. Tolleaegsete mööbliesemete puhul oli tavaline, et kaheosalisi vitriinkappe omavahel miski koos ei hoidnud. Ei tapid, kruvid, kinnitusnurgikud…ülemise riiulitega osa võis niisama lihtsalt kapilt maha tõsta. Transpordiks muidugi mugav kuid igapäevases kasutuses ohtlik.

Selliste vanade kappide renoveerimisel on tavapärane mure kopitanud lõhn, mis ese endale aastate jooksul külge on saanud just nimelt nendes niisketes keldrites või koliruumides. Paljud meist kõhklevad just sellel põhjusel üldse, et kas ese on väärt koju toomist ja värviuuendust. Mis siis kui kapp jääbki seest haisema? Suurt saladust siin ei ole. Korralik puhastus, värv ja puidust osa töötlemine Kanepiõli või Mesilasvahaga….ja see on kõik. Igasugune niiskusest ja seismisest tulenev hais on kadunud.

Põranda kaitsmisel värvipritsmete eest kasutan üldjuhul kartongpappi esemete all. Enne puhastust eemaldasin kapilt kõik riiulid. Kasutasin kodu üldpuhastusainet Ajax, mis on pisut kangema koostisega kui tavapärane Flora puhastusvahend. Ja kaitsekindaid loomulikult.

Lähemal vaatlusel on näha erinevaid sisse imbunud plekikesi, pritsmeid ja vigastusi.

Kapi tööpinnalt ei olnud neid vigastusi võimalik lihtsalt puhastades eemaldada seega jäi kaks võimalust. Puhastada kapipind lihvimise teel või lihtsalt üle värvida.

Veel enne värvima asumist sai kerge lakikihiga kapp lihvpaberiga üle karestatud, et luua värvile sobivamat pinnast nakkumiseks. Lisaks aitab lihvimine esemelt mustust eemaldada, millega tavalised puhastusained toime ei tule. Karestamisel vali lihvpaber, mis on 180-240 karedusega siis ei pea sa muretsema, et eseme ära kriibid. Ja toonitan ka siin postituse all, et lihvime piki puidusüüd mitte risti, me ei soovi ju seda kaunist spoon pinda vigastada. Ära üleliia tekkiva lihvimistolmu pärast muretse sest seda ei teki palju ning see on kergelt tolmuimejaga kokku tõmmatav. Erinevate pindade ettevalmistusest saad lugeda lähemalt siit!

Peale pindade karestamist (millele kulub mitte rohkem kui 3-5 minutit) puhasta märja lapiga kapp veel tolmust puhtaks. Veel enne värvima asumist kasuta maalriteipi kaitsmaks neid kohti värvi eest, mida soovid algupärase viimistlusega säilitada. Minu isiklikuks eelistuseks on Tesa maalriteibid. Tõmba teip liistudele ja nurkadesse ning veendu, et kõik ääred liimuksid kenasti.

VÄRVIMINE

Kõige põnevam osa on alles ees. Minu esmane visioon oli see, et kapike saab endale uue valge kuue, rustikaalse viimistluse ja antiiksed pronksikarva liistudega keraamilised kapinupud. See oli enne kui ese reaalselt minu ees seisis. Kuna tegemist oli 50.ndatest pärit lihtsate joontega nurgelise kapiga otsustasin hoopis modernistliku stiili kasuks. Levinud väljend on “mid-century modern style & geometrical” meie mõistes siis kesksajandi modernistliku ja geomeetrilise stiiliga. Kasutades seda väljendit Pinterestis leiate tohutult inspiratsiooni 🙂

Kapi riiulite tagune osa oli plaanis valgeks värvida, et ese tunduks ruumis helgem. Kasutasin meie uut sooja ent elegantset siidivalget Raw Silk tooni. Värvimiseks kasutasin nii pintsleid kui ka rulli. Paraku on suuri pindu lihtsam rulliga värvida kuid me ei pääse vajadusest pintslite järgi. Igasugu kitsad nurgad, vaheliistud- nende värvimiseks tasuks sobiv pintsel värviseks teha.

Meil on ühtlasi häid uudiseid isetegijatele, uuest nädalast saabuvad meile müüki Cling On kvaliteetsed pintslid, mis oma suurepärase kvaliteediga on minu südame igatahes võitnud. Esimesi Cling On pintsleid katsetasin juba mõned värviuuenduse projektid tagasi veendumaks, et tegemist on väärt abivahenditega. Ja ma ei pidanud pettuma seepärast sündis otsus kergelt need ka Eesti turule meie isetegijate jaoks tuua!

Sellistel vertikaalsetel pindadel nagu kapi tagune sein tuleb rulliga värvimisel arvestada mõningaste värvi pritsmetega käel. Horisontaalsetel pindadel seepärast muretseda ei tasu. Natuke aitavad kaasa aeglasemad rulli tõmbed, vähem värvi ja madalakarvaline rullik. Paraku oli minul käepärast pisut kõrgema karvaga rull kui oleksin värvitööks soovinud.

Sisemised nurgad saab kenasti värvitud meie nurga all sünteetilise karvaga pintsliga, millel on teravamaks muutuvad tipud.

Pea meeles, et liistude äärtes värviksid keskmiselt kuivema pinstliga või rulliga, et liigne värv maalriteibi alla ei hakkaks jooksma.

Kitsamad kohad vajavad eriti peent pintslit, et korralikult värvitud saada. Veendu ka kapi sisemusest vaadates, et kõik kohad ühtlaselt värvitud saaks.

Siin on kapp saanud külgedele ühe kihi värvi ja riiulite tagusele seinale 2 kihti.

Koheselt peale värvimist eemalda maalriteip. Ära muretse kui värv on pisut jooksma hakanud maalriteibi all. Selle saab hõlpsasti ära parandada kui värv ei ole liiga kaua kuivada saanud.

Kasuta väikese karedusega lihvpaberit (220) ja tõmba liistud ülevalt alla laiali valgunud värvist puhtaks. Mõnes kohas võib olla vajadus tugevamalt lihvpaberiga nühkida. Ära kasuta liiga suure karedusega lihvpaberit kuna see tõmbab värvi nurkadest krobeliseks.

Geomeetrilise mustri tegemine…

Panen siia samm-sammulise õpetuse, kuidas analoogset geomeetriat kapiustele teha. Ettevalmistuseks kata maalriteibiga kapi uste seest alumised riiulid. Mina jätsin u 1 cm ruumi värvimiseks kuna kapiuste ja kapi vahele jääb vaba ruumi. See ei oleks ilus kui värv ei jätkuks loogiliselt ja kapiuste vahedest oleks märgata muud värvi või viimistlust. Lisaks on oluline, et selliste vahede puhul ei tõmbaks maalriteipi ühe joonena peale. Õige oleks kui alustate enne kapiustele maalriteibi panemist ning siis eraldi ülemistele liistudele. Nii väldid joonte nihkesse minekut, mis tuleneb sellest vahe august. Pea veel meeles, et hoia pintsel maalriteibiga kaetud äärtes kuivem, et värv teibi alla ei voolaks. Peale vastava kolmnurga värvimist võid maalriteibi koheselt eemaldada.

Veendu, et teibi kõik ääred on liimunud.

Vasakul poolel paiknev kolmnurk on värvitud Liberty Blue sinise ja Ash söehalli originaalvärviga (sügav sinakas-must) ja paremal poolel olev Ash värviga.

Paremal pool all paiknev maalriteip, mis tähistab kapi jalaga ühtset värvi värvitavat kolmnurka tuleb enne värvimist ümber tõsta. See tähendab, et alusta värvimist vasakult poolt. Kui oled keskmise kolmnurga ära värvinud lase sel 15-20 minutit kuivada ja ääresta maalriteip värvi peale. Vt. pilte all pool.

Kolmnurgad värvitud Little Whale helesinisega ja paremal nurgas Laurentien rohelise värviga. Alusta taas värvimist vasakpoolsest kolmnurgast (Laurentien), seejärel parempoolne (Sterling hall) ja lõpuks tõsta maalriteip ümber värvitud Laurentien kolmnurgale, et saaksid värvida ära viimase Raw Silk valge kolmnurga.

Eemalda ka viimane maalriteip kolmnurga ümbert. Vajadusel tee värviparandusi imepeenikese maalimispintsliga.

Šabloonidega värvimine…

Kuna suur laiutav valge sellises stiilis kapi puhul tundub liiga minimalistlik otsustasin jätkata geomeetrilist joont. Kasutasin selleks koolituste tarvis soetatud sik-sak šablooni, millele oli plaanis teha 3-4 kordne kordus. Värvina kasutasin sama originaalvärvi Liberty Blueśt ja Ash toonist.

Esmalt sai mõõdetud šablooni kaugus kapist, et see hiljem mustri kordusel samal kaugusel oleks. Kinnitasin šablooni maalriteibiga.

Käepärast tasub hoida tükk pappi, kangast või salvrätikut, mille peal pintsel värvist nii öelda “maha laadida”. Puhta šabloonimise töö tulemuse saladus on lihtne- kuiv pintsel.

Pintsli valik oli seekord läbi šablooni värvimisel lihtne. Cling On peene otsaga ümarpinstel on selleks tööks vägagi sobilik. Uuest nädalast saadaval ka Retro Stuudio e-poes. Värvimisel soovitan kasutada pintsliga tupsutamise tehnikat või ringjate liigutustega värvimist.

Neli šablooni mustri kordust riiuli taga sai selline…

Värvimistööd jätkuvad kapipõhja ja riiuli värvimisega, kus kasutasime läbivalt sama sügavat tumesinist originaalvärvi.

Täpselt nagu piltidelt näha võite olid nii riiul kui kapipõhi määrdunud. Seega otsus need üle värvida tuli lihtsalt.

Taaskord katsin maalriteibiga kõik kapipõhja küljed ja ääred, mis pidid värvist puutumatuks jääma.

Värvimisel kasutasin rulli, seekord siis õiget 10 cm lai ja 4 mm karvaga. Värvimistöö jäi ühtlasem ja tasasem kui pikemakarvalisega. Riiulid värvitud, eemaldasin koheselt maalriteibi ja tegin vajalikud parandustööd.

Enne viimistlema asumist üks väike värvimine veel. Nimelt olin soetanud K-Rautast sellised antiikses stiilis käepidemed. Usun, et see on siililegi selge, et need kuidagi modernistliku stiiliga ei ühildu. Nii siis mõlgutasin mõtteid uute soetamisest kuniks avastasin, et need saab väga lihtsalt üle värvida.

Nii siis värvisin portselan osa tumesiniseks ja messingust nupud valgeks. Tundus, et nii võiks mööblinupud siiski antud kapiuuenduses kasutusele võtta.

VIIMISTLEMINE

Olles vitriinkapi jälle täielikult kokku pannud oli aeg riiulid ja värvilised kolmnurgad elama panna Kanepiõliga.

Kanepiõli võid pinnale kanda nii pintsli kui ka lapiga (soovil isegi paljaste kätega kuna tegemist on täiesti naturaalse tootega). Kanepiõli võid valada otse pinnale ja seejärel laiali ajada. Mina soovitan hinnata aluspinna imavust/poorsust ja sellest lähtuvalt valida kui palju kihte Kanepiõli kanda. Võin öelda, et enamus kui mitte kõigi minu projektide puhul on piisanud ainult ühest kihist.

Näete pildil, millist imet Kanepiõli suudab teha! Ma olen alati täielikus vaimustuses sellest efektist! Kanna peale, lase imenduda ja pühi/poleeri üleliigne õli kiuvaba lapi või salvrätikuga.

Vasakpoolne kapiuks töödeldud Kanepiõliga ja parempoolne ootab oma järjekorda. Võite märgata, et Kanepiõli on valge pisut kollaseks muutnud. See on sellepärast, et õli ei ole veel imendunud ja pinnad on poleerimata.

Ja viimaks on aeg projekt lõpule viia käepidemete kinnitamisega…

Ja ikka mulle meeldib meelde tuletada, et Fusion™ mineraalvärvid (on vee-ja plekikindlad) ei vaja värvi kinnitamiseks ei lakki ega vaha.

Modernistliku vitriinkapi uus elu algab nii…

 

Värvimiseni!

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply