0
In Mööbli värvimise 1-2-3/ Vana-ja antiikmööbli uuendused

Vana mööbli uuendamise “step-by-step” juhend isetegijatele

Vana mööbli uuendamise protsess võib olla väga nauditav tegevus kuid teinekord võib see pikale venida tulenevalt eseme kehvast seisukorrast. Aga see vaev tasub ennast hiljem ära, seda võin garanteerida. Olen ise alati jahtinud mööbliesemeid, mille üldine ilme on hea, puuduvad suuremad kriimustused, konstruktsioon on korralik jne. Ühesõnaga oma töö ja vaeva hinnates ostan enamasti uuendamiseks mööbli esemeid, mis on väga hästi ajahambale vastu pidanud. Küll pean aga tunnistama, et vahest pakub rohkem hasarti ja adrenaliini mõni ese, mille seisukord on päris kehvake. Kujutad juba eos ette, kuidas vana ja räämas eseme uuele elule tood…tean, et vana mööbli uuendamise huvilisena oled sama mõelnud! On mul õigus?

Valisin selle vana mööbli uuendamise juhendi koostamiseks ühe 1960.ndatest pärineva ajalehehoidja, mille sain Mööbliaidast. Nähes neid lahtisi naelu ja detaile, puuduvaid naelapäid, puidu kerget pragunemist sain aru, et selles esemes on tegelikult palju potentsiaali. Otsustasin seda ära kasutada ning planeerisin just nimelt selle juhendi tarvis protsessis kasutada erinevaid tehnikaid, millest lähemalt asun kohe kirjutama. Loodan, et see samm sammuline juhend vana mööbli uuendamisest võiks olla sulle abiks ja nõuks oma projektide planeerimisel!

Vajaminevad vahendid/tarvikud:

 • Liivapaber 220-400 grit;
 • haamer;
 • naelad;
 • näpitsad;
 • puidupahtel;
 • pahtlilabidas;
 • spaatel;
 • pintslid;
 • Fusion Mineral Paint värvid (Bedford & Ash);
 • Fusion mesilasvaha blokk;
 • Fusion tinting kit pale gold/kuldne metallikvärv;
 • mustrišabloon;
 • maalriteip;
 • puuvillane kangas;
 • Fusion Smooth Embossing pasta.

1. Ettevalmistus

Alustame sellest, et esimese asjana tasuks alati ostetud või laka pealt toodud ese tolmulapiga puhtaks teha. Nii saad alustada eseme uurimist ja oma tegevuste planeerimist. Enne vana mööbli uuendamist on väga oluline võtta see aeg ning läbi mõelda, millised on vajalikud sammud ning mis järjekorras neid teha tuleks. Näiteks võiksid detailide liimimistööd teha ära kindlasti enne värvimist, vajadusel ka enne pahteldamist. Teadvusta enesele koheselt, et niivõrd räämas mööblieseme uuendamine ei tähenda ainult värvimist ning vajab ühtlasi ka kannatust (liimi, pahtli ja värvi kuivamise aeg erinevate sammude vahel), pühendumist ja ajalist ressurssi.

Alustasin ajalehehoidja uuendamist selle puhastamisest. Märkasin koheselt mitmeid defekte ja sain aru, et seekord on tarvis ettevalmistusfaasis nii liimida kui ka pahteldada. Peale puhastamist karestasin kogu ajalehehoidja pinna ühtlaselt kuid kergelt liivapaberiga üle (nii lihvid maha ühtasi ka pisut sügavamale jäänud mustuse).

_DSC2301

Tee kindlaks oma projekti seisukord ning pane paika vajalikud sammud ettevalmistuse faasis! 

Siin on minu vaatlus ajalehehoidja ettevalmistuse faasis:

_DSC2303

Purunenud ja lahtiolev detail ühel küljel.

_DSC2308

Ühel küljel on märgata ülevalt alla jooksvat pragu, purunenud on üks kumera peaga nael (all vasakus nurgas). Lisaks on märgata, et mööbliesemel kleebise kasutamine on jätnud liimijäljed.

 _DSC2310

Lähemal vaatlusel selgub, et enamus naelad on lahti.

_DSC2313

Samuti võib märgata, et ajalehehoidja põhi lainetab ja ei ole kindlalt kinnitatud.

_DSC2314

Esemel on kasutatud kiiruga parandades lohakaid töövõtteid, mis vajavad likvideerimist.

_DSC2315

Kergemad puidukahjustused ja ebatasased pinnad.

Vaatluse järgne tegevuskäik:

_DSC2317

 • eemalda kõik naelad, mis on esemesse löödud viltu, läbi mööblieseme või on lihtsalt kõverad;
 • kasuta eseme konstruktsiooni töökindlaks muutmisel analoogseid naelu, löö need haamriga kohtadesse kust need puuduvad või pragudesse. Veendu, et mööblieseme konstruktsioon ei logiseks ega ragiseks kuskilt;

_DSC2362

 • vajadusel liimi kinni lahtiolevad detailid. Kanna liim alati eelnevalt puhastatud pindadele, mitte liiga paksu kihina vältimaks hilisemalt detaili kokku surudes liimi valgumist liimitava pinna ümber. NB! Enamus liimid (universaalsed) on kuivamisel niivõrd tugevad, et neid on raske hiljem mööbli pinnalt maha lihvida. Lase liimil kuivada. Kasutada võid nii spetsiaalselt puidule mõeldud liimi kui ka universaalset liimi (puidule, metallile, klaasile, tekstiilile), mina olen harjunud kasutama viimast puhtalt mugavusest kuna erinevaid liimitavaid pindu minu töös on palju. Endale sobiva liimi võid leida nii käsitöötarvete poest kui ka kohalikust ehituspoest;
 • pahtelda puidupahtliga kõik praod, vahed ja augud, mida ei ole teisiti võimalik parandada. Samuti vormi puidupahtliga murdunud iludetailid. Nõuanne: vormi detailid puidupahtliga pisut kõrgemalt kui originaal detailid, see annab sulle võimaluse puidupahtli kuivades lihvida kuju ühtlaseks! Puidupahtlit koheselt tasandades tervete detailide järgi ei saa sa hiljem pahteldatud pinda korrigeerida liivapaberiga. Lase pahteldatud pindadel korralikult kuivada enne liivapaberi kasutamist. Kuivamisaeg sõltub nii tootest mida sa kasutad, õhutemperatuurist ja niiskusest ning sellest kui paksult oled puidupahtli peale kandnud. Minu senine lemmik on Tikkurila puidupahtel. Puidupahtleid on väga hea valik suurtes ehituspoodides nagu Bauhof, K-Rauta, Ehituse ABC, kus asjatundlikud teenindajad Sind alati sulle sobiva toote valmimisel aitavad;

_DSC2359

 • liimi ja pahtli täieliku kuivamise järel karesta ja lihvi liivapaberiga kõik modelleeritud pinnad. Veendu, et kogu mööblieseme pind oleks ühtlaselt värvimiseks tasane. Võib juhtuda, et oled pahteldades kuskile vahele piisakese pahtlit tõmmanud või on liim laiali valgunud/tilkunud. Oluline on, et enne värvima asumist veendud aluspinna puhtuses ja tasasuses.

_DSC2365

2. Värvimine

Esimene samm enne värvima asumist peaks taas olema oma tegevuste planeerimine, täpsemalt värvide ja tehnikate valimine. Antud juhendis kasutasin värvidena Fusion bedfordi alusvärvina ja Fusion Ashi pealisvärvina. Soovisin teha kahe värvi vanutust, kus alumine värv on hele ja pealmine tume. Tulenevalt sellest, et eseme mõlemal küljel oli purunenud üks kumera peaga nael (mida polnud võimalik asendamiseks eemaldada) otsustasin teha kaks kõrgendaud efektiga ornamenti, mis kataks kinni naela augud ja jätaks mulje, et külgedel oligi nelja kumera peaga naela asemel kolm. Bedfordi vanutusega sobis selleks ideaalselt Fusion Smooth Embossing pastat, mis on akrüülipõhine tiheda konsistentsiga meedium. Seda on ideaalne kasutada kohrutamiseks läbi mustrišabloonide, et tekitada kõrgendatud efekti. Kuivades muutub pasta pärlmutterkihiga läbipaistvaks ja teda võib üle värvida, lakkida või vahatada, et oma eripärast kujundust rõhutada. Pastat võib peale kanda kasutades märga nuustikut, spaatlit, pintslit või kasutada šabloonidega. Minu lemmik töövahendiks kohrutamiseks läbi šabloonide on vaieldamatult spaatel.

 • Alusta esmalt alusvärviga (Fusion Bedford) värvimist, lase värvil kuivada 2-4 tundi kihtide vahel. Väga tumedat eset heledaks värvides soovitan kindlasti raha ja aja kokkuhoiuks kasutada Fusion Colour Blocker-it  ( uue nimega Concealer);

_DSC2369

Pildil on üks kiht Fusion Bedfordi, mis näitab kuivõrd hea katvus on Fusion värvidel ka tumeda aluspinna heledaks värvimisel.

 • värvi kuivades kasuta kahe värvi vanutamise jaoks Fusion mesilasvaha plokki. Vajuta vaha piki neid servi, kus sa tahad näha värvikihtide vahel vanatatud antiikset efekti. Kõike, mida vahatatud pinna peal kasutatakse, on lihtne vanatada ilma liigse lihvimiseta. Vahaalune värvikiht jääb püsima ja iga värv, mis on kantud vaha pinnale, tuleb kergelt ära jättes perfektse vanatatud välimuse. Tegemist on 100% naturaalse mesilasvaha plokkiga.

_DSC2366

 • kanna peale pealisvärviks valitud värv (Fusion Ash) ja lase värvil kenasti 2-4 tundi kuivada. Ühest värvikihist peaks sinu projekti jaoks piisama;
 • värvi kuivades võta liivapaber ning tõmba väga kergelt üle kohad, kus soovid kahe värvi vanutust näha. Pead ise proovima, et mõista! See on imelihtne! Vanutamiseks ei pea enam värvi maha lihvima;
 • kui uuendataval esemel on selliseid kauneid detaile nagu meie ajalehehoidjal siis hea viis neid esile tuua on kasutada metalseid värve. Seekord valisin selleks Fusion Tinting Kit pale goldi, mis peagi ka Eesti turule tuleb. Hetkel leiad sobiva metalse värvi puidule käsitööpoest. Detailide rõhutamine ja nende üleni värvimine on aga kaks erinevat asja. Seekord vaid rõhutasime kuldsega voolujoonelisi kohti ning külgi. Värvi kanna peale peenikese pintsliga ning külgede rõhutamiseks kasuta puuvillast topivaba kangast (hajuta ja kuluta värvi pinnal). Samuti tasub meeles pidada, et mõlemal küljel olevad kuldsed kaunistused oleks tehniliselt sarnased;

_DSC2374

 • nüüd tuleb põnev osa- kõrgendatud efekti tegemine läbi šablooni. Valisin mõlema külje jaoks samasuguse mustrišablooni. Õnneks olid defektid (purunenud kumera peaga naelad) mõlemal küljel ja vastandlikel pooltel all vasakus nurgas. See andis mulle võimaluse töö kaunistada tehniliselt korrektselt mõlemal eseme küljel. Nii nagu ennist mainisin eelistan kasutada kohrutamise pasta peale kandmisel spaatlit. Siinkohal usun, et ühte õiget valikut ei ole ning igaüks peab leidma vahendi, millega tema jaoks tulemus kõige parem on.

_DSC2372

 • kõrgendatud efekti tegemiseks pastaga sea paika mustrišabloon, soovitan kinnitada selle lihtsalt ja kiirelt maalriteibiga, et vältida šablooni liikuvust pasta peale kandmisel. Seejärel kanna pasta šablooni peale paksu kihina, proovi spaatliga tekitada ebaühtlast tekstuuri. Järgnevalt tõmba ettevaatlikult lahti maalriteibi ääred ning eemalda mustrišabloon. Nõuanne: šablooni eemaldamisel soovitan teha seda korraga mõlemast nurgast kinni hoides ja otse aeglaselt üles tõmmates. Eesmärgiks on vältida pasta laiali valgumist või ornamendi kahjustamist šablooni eemaldamisel. Nii jäävad piirjooned selged ja tulemus korrektne!

_DSC2378

Lase pastal üleöö kuivada (12 h), kuivamisaeg on jällegi sõltuvuses toa temperatuurist ja niiskusest, samuti sellest kui paksult oled pastat peale kandnud.

3. Viimistlus

Siinkohal saab Fusioni mineraalvärve kasutades tõsta käed üles ja kuulutada projekt lõpetatuks. Jah, ma mõtlen seda tõsiselt! Fusioni mineraalvärvid ei vaja kinnistamiseks ei vaha ega ka lakki!

Loomulikult võid soovi korral viimistleda eseme näiteks Fusion mesilasvahaga või anda antiikset efekti või vastupidavust Fusion Tough Coat´iga. See on aga juba vaba valik, vajadust selleks ju ei ole 🙂

13445481_580429945471381_5580509176299185745_n

Soovid vana-ja antiikmööblit uuendada nagu asjatundja? Teha seda kiiremini, läbimõeldumalt ja säästlikumalt, säilitades eseme ajastuhõngulise väärtuse? Loe meie nõuandeid mööbli uuendamise kohta siit!

Edu Sulle oma projektiga!

Ära unusta, et võid mulle ka igal ajal kirjutada ja nõu küsida 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply