0
In Mööbli värvimise 1-2-3/ Vana-ja antiikmööbli uuendused

Vana mööbel uueks valge värviga

Mööbli uuendamine ja värvimine on jätkuvalt meie kodudes üha enam populariseeruv trend. Me ei räägi enam mitte ainult vana-ja antiikmööbli taastamisest ja värskendamisest vaid ka kasutatud mööbli uuele elule aitamisest ja taaskasutamisest.

Tõenäoliselt on paljud meist sotsiaalmeedias ja erinevates sisusustuse veebiväljaannetes näinud ringlemas neid vapustavaid enne ja pärast fotosid värviuuenduse saanud köögimööblist. Ka meie jagasime ühte neist oma Facebooki fännilehel. Paneb “ahhetama” küll. Tegelikult suudaks seda igaüks meist ka oma kodus järele teha. Suur töö ja ettevõtmine küll aga kindlasti oma vaeva väärt!

Antud teema foonil jagan Sinuga täna ühte väikest ent esmapilgul lootusetut värviuuenduse projekti. Selliseid kulunud toole ja serveerimislaudu, mis pealtnäha oma aja ära on elanud võib leida teise ringi mööblikauplustest, uuskasutuskeskustest ja meie endite keldritest ning ehk ka meie kodude kõige pimedamatest nurkadest, kus keegi neile väga silma peale ei paneks. Nüüd on paras aeg kasutatud mööbel uuesti elule aidata ning luua vanast armsast mööbliesemest uus. Näidisprojekti staarideks on seekord kasutatud rohelise tekstiilkattega lakitud tool ja must serveerimislaud.

Kas näed potentsiaali? Vaata uuesti! Aga nüüd….

Värviuuenduseks vajaminevad vahendid/tarvikud:

1. Ettevalmistus

Esimese ettevalmistava sammuna tuleks alati värvitavaid esemeid lähedalt uurida. Nii saad kindlaks teha, et millised on vajalikud ettevalmistavad sammud enne värvimistöödega alustamist. Hea ettevalmistus on juba pool võitu. Mõtle läbi, mis järjekorras töid teostad ning millest alustad. Näiteks võiksid detailide liimimistööd teha ära kindlasti enne värvimist.

Mina avastasin esmasel vaatlusel, et paljud tooli tapid on liimist lahti ning kogu tool vajab konstruktsiooni kindlustamist. Toolil peab ju julgema ka istuda ometigi.

Olles tooli lahti võtnud oli näha, et tekstiilkate on terve ning too võiks veel mõned aastad tooli “teenida”. Niisiis otsustasime minna kergema vastupanu teed ning tekstiilkatte hoopis ära värvida. See on kodustele isetegijatele kindlasti käepärasem ja lihtsam, kui uue tekstiilkatte vahetamine. Lisaks annab suurepärase võimaluse ise disainida sobivat toolikatted, ainult taevas võiks Sinu inspiratsiooni piiriks olla!

Tekstiilosa soovitan kindlasti kasutatud toolidel ära puhastada. Mina kasutasin tavalist pesukäsna ja Flora üldpuhastusvahendit, mis on allergeenideta, kemikaalideta ja fosfaatideta. Peale puhastust pühi pinnad veel korduvalt märja lapiga üle ning aseta puhastatud detailid kuivama.

Seejärel liimi kõik tooli lahtiolevad detailid ning puhasta üle tappide valgunud liimijäägid koheselt. Eskaro puiduliim kuivab läbipaistvaks seega ei pea muretsema, et liimitud kohad näha jäävad. Lase liimitud detalidel korralikult kuivada.

Järgmisena karesta kõik lakitud pinnad liivapaberiga, loomaks värvile “hammast” nakkumiseks. Õige ettevalmistusega pinna tunned ära kui võrdled lakitud pinda karestatud pinnaga ning tunned näpu all, et liivapaberiga töödeldud pind on karedam kui sile lakitud pind. Üldjuhul muutuvad karestatud pinnad lakitud pindadega võrreldes matiks.

Kõiksugu pindade lihvimisel/karestamisel jälgi, et lihvid kindlasti piki puidusüüd, mitte kunagi risti. Kui on tegemist näiteks väga kitsa servaga, mis on spoonitud serva suhtes risti, tuleks lihvida siiski piki serva, vältimaks nurkade-servade läbikulumist. Karestamisel kasuta 180-220 karedusega liivapaberit, aga näiteks polüesterlakiga kaetud nõukogudeaegsete kappide pindade lihvimisel peaks liikuma jämedalalt kareduselt peenemale ja nii, et samm poleks kunagi suurem kui 50 ühikut (120-180 jne). Liiga suure karedusega liivapaberiga võid eseme ära rikkuda, spoonitud esemel aga spooni läbi kulutada. Õrna lakikihiga eseme puhul piisab aga lihtsalt pinna karestamisest.

Kindlasti puhasta kõik pinnad niiske lapiga lihvimistolmust.

Valmista ette koht värvimiseks. Mina kasutan ja soovitan maalritele mõeldud kaitsekilesid ja lainepappi mööblieseme all pindade kaitsmiseks värvipritsmete eest.

2.Värvimine

Tumedate pindade valgeks värvimisel kasutame esmalt Peitevärvi. Tegemist on kõrge kvaliteediga akrüüliga, mis on toonitud 100% ümber töödeldud jäätmete pigmentidega. Kuna iga partii on unikaalne, on toonid tootmises mõnevõrra erinevad, värvuselt on Peitevärv neutraalne helehall. Taskukohane ja keskkonnahoidlik!

Värvimisel kasutame sünteetilise karvaga nurga all pintslit, millega saavutad pintslitõmbe jälgedeta viimistluse ning pääsed ligi ka kõige kitsamatesse nurkadesse ilma suurema vaevata. Enne värvimist raputa Peitevärvi kergelt kuid püüa vältida õhumullide teket. Lase kihtide vahel 2-4 tundi kuivada parimate tulemuste saavutamiseks.

Nagu pildilt näha on Peitevärviga värvitud tool katvuselt pisut läbikumav ja ebaühtlane. Seepärast ei tasu muretseda sest Peitevärvi katvus ei ole võrdväärne värviga. Vahekihtide värvimisel on tavapärane, et vaatepilt ei pruugi olla ühtlane. Sellest pole midagi sest juba järgmise värvikihi pealekandmisel muutub ese üha täiuslikumaks.

Värvisime Peitevärviga serveerimislaua jalad ja alustasime ka tekstiilosa värvimist. Tekstiili värvimisel aga tasub teada, et see imeb endasse palju värvi ning pead arvestama suurema värvikuluga. Töökäik võib varieeruda tekstiilist, on materjale, mis imavad väga palju värvi endasse (kulu analoogne näidisprojektile) ja selliseid, mis vähem (2 kihti).

Teksiilosale sai kantud 2x kihti Peitevärvi ja 2x kihti Bedford värvi.

Värvimisel liigume pintsliga ikka ühes otsast teise sirgete tõmmetena, saavutamaks siledat viimistlust. Soovitan vältida pintsliga edasi-tagasi pintseldamist sest see tekitab värvitud pinnale ebaühtlaseid jutte ja nii takistate värvil ise laiali valgumist.

Soovitus: Kui Sul on käepärast lihvimiskäsn 400-600 karedusega siis sellega saad värvitud tekstiili kihtide vahel ühtlustada. Tulemus jääb pehmem ja loomulikum!

Peale istmekatete värvimist ja kuivamist asusime valge värvi ja mustrišablooniga vintage-stiilis kirjakesi peale värvima. Selliste ebatasaste pindade puhul on see päris keerukas. Üldjuhul soovitan maalriteibiga šablooni alati ära fikseerida kuid seekord oli oluline, et saaksin šablooni kohendada värvimise aeg. See vajab pisut kannatlikust, kindlat kätte ja kontsentreeritud tähelepanu. Pea meeles, et enne värvise pintsli šabloonile asetamist selle maha laadiksid üleliigsest värvist. Hoia enda kõrval salvrätikut, tükk pappi/paberit või puuvillast kiuvaba kangast, et pintsel enne kuivaks pintseldada. Leia endale sobiv meetod värvimiseks, üks võimalus võiks olla tupsutamine ja teine väikeste ringjate liigutustega liikumine.

Aktsendi lisamiseks kasutasime pronksikarva metallik värvi kuiva pintsliga läbi šablooni. Seda saab teha koheselt ilma šablooni eemaldamata sest kogu protsessi vältel tuleb pintsel hoida pigem kuiv.

Puitosade värvimisel arvesta, et parima tulemuse saavutad kui pintslil on värvi optimaalselt ehk siis mitte liiga palju (värv hakkab voolama ja tilkuma) ega ka mitte liiga vähe (kuiva pintsliga nühkides ühtlast viimistlust pole võimalik saavutada). Võtmeks: harjutamine teeb meistriks!

Kui Fusion värvid on algupäraselt vedela konsistentsiga siis on palju võimalusi soovi korral värvi paksendamiseks. Üks neist on Fresko ja teine Liivakivi Pasta segamine värvi juurde. Seekord kasutasime teist varianti. Nii saad luua värvitud pindadele rohkem tekstuuri.

3. Vanutamine

Olles kõik mööbliesemed Peitevärviga ära värvinud asume viimistluseks tegema kahe värvi vanutust mesilasvaha plokiga.

Näidisprojektis on valitud alusvärviks metallik pronks, millega on vanutuse kohad ära värvitud. Nii ebaühtlaselt värvides tuleb teha vahe lihvimine, ehk liivapaberiga (220 karedus) ühtlustada ja tasandada pintsli jäljed (nii ei jää alusvärv hiljem uue värvikihi alt paistma). Teine võimalus on alusvärviga kogu tool või detailid täies ulatuses ära värvida. Kumba eelistada? Usun, et see on palju sõltuvuses isetegija käekirjast. Esimene variant on keerulisem kuna on oht triipude tekkeks, teine lihtsam ent aja-ja värvikulukam.

Seejärel kasuta mesilasvaha plokki kohtades, kus sooviksid vanutust näha. Tavaliselt tekib loomulik kulumine just mööbli nurkades ja servades.

Kui teed kahe värvi vanutust samamoodi kui näidistöös siis soovitan peale alusvärvi peale kandmist teha mõned kiired pildid, et hiljem teaksid täpselt, kust värvi välja vanutada.

Järgmisena tuleb kogu tool üle värvida.Kohtades, kuhu on vaha kantud hakkab värv küll peale kuid eemaldub hiljem väga kergelt rikkumata alusvärvi. Täpselt samad sammud tegime ka serveerimislauaga.

Tooli ülevärvides lisasime Liivakivi Pastat värvi juurde, et luua tooli seljatoele huvitavat tekstuuri.

Enne liivapaberiga vanutamist tuleks lasta värvil 1-2 tundi kuivada. Alusvärvi vanutuse saad kergelt värvi alt välja tuua tõmmates liivapaberiga üle vahatatud pindade.

4.Viimistlemine

Viimase sammuna lisasime toolile ja serveerimislauale Läbipaistva Glasuuri ja pronksi metallik värviga loomulikku “mustust”.

Selleks segasime topsikus kokku 2/3 osa glasuuri ja 1/3 osa metallik värvi. Pintseldasime mööblile ja pühkisime üleliigse värvi lapiga maha, et tulemus oleks loomulik.

Viimaks pane tool ja serveerimislaud uuesti kokku, lase üleöö veel kuivada ning võid värvitud esemeid etevaatlikult kasutama asuda. Pea meeles, et veebaasil värvid kuivavad lõplikult 21-28 päeva, Fusion värvid 21 päeva jooksul. Vahad kuivavad tavapäraselt kuni 30 päeva.

Ja meie mineraalvärvid ei vaja värvi kinnistamiseks ei vaha ega ka lakki, 100% akrüülvaik värvi koostises muudab pinnad nii vee-kui ka plekikindlaks. Mineraalvärvidest ja nende põhiomadustest saad täpsemalt lugeda siit!

Värvimisega võid oma projekti lõpetatuks kuulutada ja nautida oma töö tulemust 🙂

Meie oma on siin…

Edukat uue aasta algust! Olgu Sinu 2017 aasta täis värve ja ülevoolavalt positiivseid emotsioone!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply