0
In Vana-ja antiikmööbli uuendused

Sekretärkapi uuendamise piltjuhis Fusion™ mööblivärvidega

Siin on Sulle näidis piltjuhis, kuidas analoogset kappi või kummutit Fusion™ mööbli uuendamise vahenditega redisainida. See kaunis nurgeline sekretärkapp on Soome Uuskasutuskeskuse leid, maksis ei vähem ega rohkem kui 45 € (millest 5€ kauplesime solidaarselt alla). Hind super!Mida veel redisainimiseks vajava mööblieseme ostmisel meeles pidada? Number 2 ja võrdne hinna olulisusega võiks olla üldine seisukord. Seisukorra all mõtlen eelnevat värvkatet, konstruktsiooni, kahjustusi, furnituuri- see määrab sinu töö mahukuse ja otsesed lisakulutused seoses defektide likvideerimisega. Toon mõned näited siinkohal: Värvkate– vana värv võib vajada värvieemaldust, st. lisakulu värvieemaldaja näol ehk vajad ka kaabitsat. Konstruktsioon:puuduvad detailid, nt. liistud- samuti otsene kulutus. Kahjustused- puidu füüsilised kahjustused, sügavamad kriimud- tarvis puidupahtliga need korda teha, jällegist kulutus. Viimaseks kui mitte vähem oluline aspekt on mööbli furnituur, pigem selle puudumine või vajadus need ümber vahetada: suurte kummutite/kappide puhul on see tõenäoliselt üks suuremaid lisakulutusi Vintage-stiili poodidest leiad huvitavaid käepidemeid hinnaga 3.50-6 € tk (ja isegi rohkem), ehituspoodidest 1,35-4 € tk keskmiselt. Samuti on võimalus ise need “tasuta” valmis disainida, kasutades salvrätikutehnikat või pildi transfeeri.

Mida sain mina 40 € eest Soome Uuskasutuskeskusest: korraliku konstruktsiooniga sekretärkapi, millel puudusid puidukahjustused ja muud defektid. Olemas oli kõigi sahtlite furnituur, mis ei vajanud ei värvimist ega ka redisainimist, rääkimata nende ümber vahetamise vajadusest. Kokku oli neid siis 6 + 3, võite teha lihtsad kalkulatsioonid arvestamaks kulu, mida oleksin pidanud kandma vastupidisel juhul. Keskmine Vintage-stiilis poe käepide hinnaga 4 € , kokku neid 9 tk on 36 €. Naeruväärne kulutus arvestades, et niivõrd heas seisukorras sekretärkapi eest tasusin 40 €. Ainus, mis osutus murekohaks oli kapi värvkate. Oli näha, et kapp oli eelnevalt värvitud spreiga ja tõenäoliselt kasutatud õlivärve.  See tõsiasi selgus aga siis kui mööbliese Eestis jõudis. Õnneks ei ole tegemist lootusetu juhtumiga kuid sellest juba lähemalt piltjuhises.

Seekord sai värviuuendust planeeritud ühe projektina lisaks veel koos metallist vana peegliraami, öölambi,  pildiraami ja punutud korvikese värvimisega.  Lihtsalt seetõttu, et ruumis detailid ja elemendid kooskõlas oleksid. Traditsiooniline pilt enne…

Sekretärkapp enne

Töökäik:

1.Ettevalmistus

Alustasin sellest, et eemaldasin sekretärkapilt kõik sahtlid ja sahtlitelt nupukesed/käepidemed. Puhastasin lapiga kõik pinnad, unarused, sahtlipõhjad ja sisemuse. Õnneks oli tegemist hästi hoitud esemega, mis oli tõenäoliselt juba eelnevalt puhastatud. Muud kui märga lappi ma seekord puhastamisel kasutama ei pidanud. Kõige lihtsam ja käepärasem viis mööblieset puhastada on 50 x 50 segu veest ja äädikast, loodetavasti on ka Sinul kodus mõni tühi sprei-pudel, mida selleks kasutada saad.

Ettevalmistus värvimiseks

Teine ettevalmistav samm võiks olla sahtlite nummerdamine. Eriti vana mööbli puhul võite märgata, et sahtlid sobivad kõige paremini just neile siinidele, kus nad juba kaua-kaua käinud on. Mõtle välja oma loogika, nt. alt üles 1,2,3 ja v-vasak, p-parem, et märgistada asukohad. Loomulikult kasuta hariliku ja tee märge kohta, kus seda hiljem näha ei ole.

Sahtlite nummerdamine

Kolmas ettevalmistav samm on mööblieseme pinna ettevalmistus värvima asumiseks. Karestasin kogu mööbli pinna kergelt liivapaberiga üle ning tegin test värvimise väikesel alal. Märkasin koheselt, et tegemist on keerulisema pinnaga värvimiseks. 100% kindlalt väita ei saa kuid usun, et tegemist oli eelnevalt õlivärvidega värvitud pinnaga. Värv nakkus kuid tulemus ei olnud ootuspärane. Sellistel juhtudel on alati parem samm tagasi astuda ning ese korralikult ettevalmistada. Lihtsalt, et mitte 2 värvikihti hiljem vanduda….”oleksin pidanud”…

Pinna karestaminePeale karestamist ja testpinnal värvimist otsustasin kogu värvitava pinna eelnevalt katta meie Ultra Grip´iga, mis muudab ka keerulisemad pinnad värvitavaks. Lasin Ultra Gripiga töödeldud pindadel üleöö kuivada.

Ultra Grip

2. Värvimine

Tavaliselt kasutatakse Concealer´it juhtudel kui värvitakse tumedat mööblit heledaks. Antud projekti puhul otsustasin esimese värvikihina kasutada hoopis taaskasutatud pigmentidest värvi ka valge-valgeks värvimisel. Miks? Lihtsalt kokkuhoiuks, esimine kiht värvi 500 ml 10, 95€ on väga hea hind, täpsemalt poole odavam! Kellele ei meeldiks suurepäraselt kvaliteetsed säästuprojektid? Minule küll meeldivad 🙂

Peitevärv

Concealeriga värvimine

Lasin Concealeril umbes kaks tunnikest kuivada ning seejärel asusin meie Champlain valgega kapi keha osa värvima ja sahtleid Matthew Mead Studio Metallics Pearl värviga. Mul oli selge soov katsetada, kuidas sillerdav pärl mati valge foonil toas mööbliesemel elama hakkab, eriti otsese päikesevalguse käes.

Värvitud kapp

Värvi kuivades avastasin aga, et see kena sekretärkapike on oma sirgjoonelisuses ja valges kuues liiga täiuslik. Jah, meil kõigil on lubatud töökäigus plaane muuta! Tegemist ometigi loovtegevusega 🙂 Nii siis tuli mulle meelde, et uut projekti ootab meie uus toode Fresko (info saabub peagi! ;)), mis oli mulle kui edasimüüjale käeharjutamiseks ja õppimiseks saadetud. Tol hetkel tundus see suurepärane idee ja selleks jäi see ka projekti lõpuni sest ausalt tegemist on tõeliselt ägeda tootega. Nimelt segasin pisut fresko pulbrit otse värvi sisse ja asusin sellega tekstuurselt värvima.

Tekstuurne värv

Freskoga värvitud pind

Hiljem lihvisin pisut tekstuuri vähemaks, et välimus oleks loomulikum. Samuti pintseldasin viimistledes kohti tavalise värviga, et saavutada endale meelepärane lõplik viimistlus.

Fresko viimistlemine

Uuendatud öölamp

Uue Fresko kuue sai endale ka öölamp, mille puidust kerge lakiga pind sai eelnevalt liivapaberiga karestatud. Fresko segasin kokku MMSM Pärl värviga ja lihtsalt pintseldasin üle. Freskoga värvimisel piisas ühest kihist, mille tupsutasin hiljem teatud kohtadest pärl värviga üle.

Vana peegliraam

Üle sai värvitud ka varem kriidivärviga värvitud metallist peegliraam. See oli ühtlasi minu teine õnnestunud katsetus Fusion värvidega otse metallist pindu värvida (otse tähendab ilma Ultra Grip´i kasutamata). Värv nakkus pinnale imehästi ja katsin pinna kerge vaevaga ühe kihiga.

Antiikse mustusega peegliraam

Seejärel segasin kokku Fusion Ash tooni ja Clear Glaze vastavalt vahekorras 1/4-le. Pintseldasin soovitud kohtadesse ja pühkisin lapiga üleliigse mustuse maha.

Punutud korvike sai uue pärlmutter värvi ilma igasuguse ettevalmistuseta. Samuti pildiraam uue ilme Fresko ja MMSM Pärl värviga.

Lisaks sai meie Fusion pärlmutter pastaga kapile tehtud mõned kaunid vintage kirjad ja ornamendid sahtlitele. Kasutasin pastat, labidakest, shablooni ja vana kliendikaarti. Esmalt kandsin pasta spaatliga shabloonile ning seejärel silusin ülejäägi kenasti laiali. Nii väldid ühtlasi ka pasta kadu kuna saad selle purki tagasi kaardilt tõmmata.

3D pasta ornament

Shabloon

Shablooni eemaldamine

Shabloon eemalda ettevaatlikult, et mitte kõrgendatud efektiga pilte/kirju kahjustada. Pasta tahab üleöö (12 tundi) kuivada enne kui seda viimistleda saad. Kuivamisaeg sõltub paljustki toa temperatuurist ja niiskusest.

Kogu projekti viimaseks etapiks oli antiikse mustuse lisamine. Sellest oli lühike lõik videosse võetud.

Kolme päeva jooksul uuendatud sekretärkapp lisadega on siin…

Uuendatud sekretär.ph.õ

Värvitud sekretär.ph.õ

Lähivaade.ph Sneak Peak.ph  Värvitud peegel.ph

3D ornament.ph

Edu ju julgust Sulle katsetamaks uusi tehnikaid 🙂

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply