0
In Vana-ja antiikmööbli uuendused

Nõukogudeaegsete sektsioonkappide värviuuendus

Juba mõned kuud tagasi sain tellimustööks taastada modernses võtmes nõukogudeaegsed sektsioonkapid. Kokku 5 kapikest, kaks neist (magamistoakapid) valmisid juba varem ja said endale uue valge kuue. Ülejäänud 3 olid vanad sektsioonkapi alumised osad, millelt ülemised riiulid eemaldatud olid. Kapid saabusid minu juurde sellises seisukorras…

 kapid enne

Magamistoakapid olid iseenesest paremas seisukorras ja nende puhul said säilitatud isegi käepidemed. Nendel oli küll aja jooksul läikiv kile osalt maha koorunud kuid see sai kinnitatud Tough Coatiga, mis võiks hoida ära kile edasist eemaldumist. Näitan põgusalt millise uue valge kuue magamistoakapid endale said…

14425506_623585157822526_1390157132923672271_o värvitud öökapp

Kokkuvõtlikult:puhastamine, lihvimine, fresko/värv Champlain, sahtlipaneelid Pearl metallik, Pärlmutter 3D pasta & Maroko trellid šablooniga kõrgendatud ornamendid. Viimistluseks Mesilasvaha.

Vanu sektsioonkappe oli 3 eksemplari ja nende puhul oli kliendi ootuseks pisut modernsem ja mitte niivõrd “vintage” välimus. Niisiis sai ülejäänud sisustuse ja interjööri alusel valitud põhitoonideks must Coal Black ja söehall Ash. Pereisa eelistustest lähtudes valisime just mustad kõrgläikelised kapinupud. Ja teate, ma tõsimeeli soovitan kõigile K-Rauta mööblitarvikute valikut- hinnad on soodsad, valik on lai (antiiksetest modernseteni) ja neil on hea kaupluste võrgustik üle Eesti. Üldjuhul saate mööblinuppude/käepidemetega kaasa ka vastavad kruvid, mis on Sinu aja ja raha kokkuhoid.

Asudes kappide värviuuenduse protsessi kirjelduse juurde pean tõdema, et pilt oli ilusam kui tegelikkus. Seega kujunes antud kappide redisainimisest ei rohkem ega vähem kui “trash to treasure” projekt (nii nimetatakse mööbli uuendamise projekte, mille algmaterjal on seisukorras, kus enamus inimesi kapid lihtsalt ära viskaks). Esmasel lähivaatlusel selgus, et kappide peal on suured pöidla suurused augud (need olid sektsioonkappide ülemiste riiulite kinnituskohad) lisaks ka külgedel. Kappide tagaosas olid paigaldatud tugiliistud, sahtlite põhjad olid lahti ning kapid vajasid täielikku puhastust.

kapid enne sahtlid kapid enne

Nõukogudeaegsete polüesterlakiga kappide puhul on alati tarvis pind eelnevalt lihvida või siis võimalusel (soovil) lakk täiesti eemaldada. Viimase tarvis on aga vaja hea ventilatsiooniga ruumi ning töökaitsevahendeid. Mina isiklikult eelistan nn füüsilist laki eemaldamist keemilisele kuna olen lihtsalt igasugu mürkide suhtes tundlik. Hiljem vaevad mind mitmeid päevi kestvad peavalud ja iiveldus, seetõttu olen teinud teistsugused valikud. Küll aga tasub siinkohal mainida, et ka lihvimisel tuleks kasutada respiraatorit. Mõned usinamad blogi jälgijad kindlasti teavad, et räägin lihvimisest ja karestamisest- antud projekti puhul siis pigem räägime lihvimisest kuna tegemist on niivõrd paksu lakikihiga on värvil sellele raske nakkuda. Seeläbi on raskendatud ka vastupidava viimistluse saavutamine- kõik taandub lõpuks aluspinna ettevalmistusele. Ma siiralt loodan, et müüt justkui mööbel ei vaja eelnevat pinna ettevalmistust värvimisel saaks kummutatud. On kindlasti palju selliseid keerulisi pindu, mida ilma eelneva lihvimise/karestamise või vastava kruntvärvita värvida pole võimalik.

Seekord said kappide ettevalmistavad tööd töötoas teostatud kuna tegemist oli suurte kappidega, mis nõudsid palju musta tööd. Lisaks lihvimisele oli tarvis kappidel olevad augud ära pahteldada, selleks kasutasin Tikkurila puidupahtlit. Seekord ei olnud pahteldatavad kahjustused pindmised vaid reaalselt pöidla sügavused augud. Küsisin healt sõbralt nõu, kes on super äge ja osav mööbli redisainer (lisaks restaureerimispraktika taustaga) ja sain head nõu. Selliste suurte aukude puhul võib kasutada aukude täitmiseks eelnevalt PVA-liimi puhtal kujul või teisel juhul segada PVA-liimi sekka näiteks saepuru, mis annab liimi konsistentsile paksust juurde. Mina otsustasin puhtalt praktilistel kaalutlustel kasutada Liimhermeetikut kuna PVA-liimi ega saepuru polnud lihtsalt käepärast. Täitsin sellega kõik augud ja jätsin need üleöö kuivama.

Sahtlite aukude täitmine

Tehtud sai ka lihvimine, seekord siis taldlihvijaga. Minu imestuks osutus kõige käepärasemaks just vana nõukogudeaegne masin, kuidagi irooniline. Järgmise sammuna asusin pahteldamise juurde, kokku kaks korda pahteldamist õhukeste kihtidena. Oluline on kindlasti lasta esimesel kihil pahtlil täielikult kuivada kui asuda järgmise juurde.

Pisut nostalgiat…

wp_20161019_010

Otsustasime need kenakesed sildid kappide tagaküljel alles hoida. Ei olnud südant kappide päritolu täiesti varjata. Jäägu järeltulvatele põlvedele…

Antud pildil on näha esimene pahtlikiht ja see kapitagune liist, millest ennist kõnelesin. Pahteldamisel tuleks kindlasti kihtide vahepeal üleliigne pahtel maha lihvida. Nii on Sul õige ülevaade sellest, mis kohad vajavad veel pahtlit ja millised mitte. Kokkuvõtlikult on eesmärgiks sile ja ühtlane aluspind.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-3

Olles kõik kapid ja sahtlipaneelide augud täitnud ja pinnad lihvinud tasuks kappidele täies ulatuses puhastus teha. Peale seda oled valmis värvima. Mina alustasin sellega, et pöörasin kapi ümber.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus

See pilt illustreerib suurepäraselt, kuidas tollal kangete värvidega põrandat värviti. Kappe ju ei suvatsetud paigast liigutada, niisiis on ka kapi alumine osa paksult põrandavärviga kokku võõbatud. Usun et paljud meist mäletavad neid kärtssiniseid või punaseid ülevärvitud põrandaid…Enne värvimist eemaldasin ka need “lisa” pehmenduseks pandud vineeritükid. Loomulikult ikka näpitsate ja kangiga. Tulenevalt kappide alaosa halvast seisukorrast otsustasin need mitte lihtsalt mustaks värvida vaid segada värvi sekka Fresko pulbrit. Eesmärgiks oli saavutada selline paksu tekstuuriga tükiline värv, mis varjaks ära need erinevad värvikihid aluspinnal kuid oleks samal ajal loomulik. Lisan juurde, et Fresko on selline tore toode, millega saab luua erinevaid viimistlusi. Ka kriidivärvide entusiastidele kuna Freskot mineraalvärvile juurde segades on võimalik saavutada sarnase konsistentsiga värv ja luua sarnast viimistlust nagu seda saab teha kriidivärviga.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-2

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-4

Lisaks said kappide jalgadele paigaldatud ka pehmendused, et need uues kodus põrandaid ei kriibiks. Olles pahtli maha lihvinud ja lihvimistolmu märja lapiga eemaldanud tasub maalriteibiga panna paika värvi piirid. Kasuta maalriteipi ka sahtlipaneelidel, nii ei valgu värv ebasobivatesse kohtadesse. Peale seda oled valmis värvima asuma….viimaks ometi.

Vali tööks sobivad pintslid. Mina isiklikult kasutan samaaegselt nii naturaalseid ümmarguse peaga pintsleid kui ka lamedaid sünteetilise karvaga.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-6

Värv kuivamas, must ja söehall  annavad teatud valguse käes väga hästi kontrasti.

Sahtli külgedele otsustasin põnevuse lisamiseks šabloonidega luua sellised “tattood” nagu ma ise neid nimetaks. Jällegist abiks maalriteip, et šabloon paigas hoida. Tuletan meelde, et šabloonidega värvimisel kasutage kindlasti kuiva pintslit. Mida vähem värvi pintslil seda puhtam ja korrektsem jääb tulemus.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-7

Ka sahtlipõhjad said endale šabloonidega kenad kirjakesed. Nagu allolevalt pildilt näha on kasutan värvi maha pühkimiseks (“maha laadimiseks”) töö kõrval salvrätikuid.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-8

Kapid said kaks kihti värvi ja viimistluseks otsustasin kasutada Kanepiõli. Miks? Jah, õigus mineraalvärvid ei vaja kinnistamiseks ei vaha ega ka lakki. Tasub aga teada, et tumedatelt värvidelt nagu must, tume hall, tume sinine on väga hästi näha näpujäljed jm tolm. Seetõttu sai must kapp viimistletud just Kanepiõliga.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-11

Tegemist on täiesti ohutu, 100% naturaalse Kanepiõliga, mis on ideaalne töötlusvahend nii puidule kui ka värvitud pindadele. Ja seda on imelihtne kasutada! Kanna peale, lase veidike kuivada ja pühi üleliigne õli maha.

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-12

Pildil on näha Kanepiõliga töödeldud värvitud pind ja kapi sisemuses töödeldud pind- vs töötlemata pinnad.

Samuti said Kanepiõliga rõhutatud kõigi sahtlite küljed. See on muideks hea nipp, kuidas sahtlid siinidel paremini liikuma saada!

sektsioonkappide-uuendus-ettevalmistus-9

Paremal pool Kanepiõliga töödeldud sahtli külg ja vasakul töötlemata.

Olles värvimise ja viimistlemise tööd lõpetanud aitas abikaasa mind pisut sahtlipõhjade kinnitamisel ja ebavajalike liistude/naelte eemaldamisel.

Viimaks puurisime sahtlitesse uued augud ja paigaldasime “kirsiks tordil” ka kapinupud. Ärge unustage täpseid mõõtmeid kõigist külgedest eelnevalt välja mõõta. Nii saab tulemus korrektne ja silmale ilus vaadata!

Valmis värviuuendus projekt pildis…

mustad-kapid mustad-kapid-2

mustad-kapid-3

Ja ma ei väsi kordamast, et mulle võib ikka ja jälle kirjutada!

Jagada oma värviuuenduse projekte, muljeid ja kogemusi 🙂

Värvimiseni!

You Might Also Like

2 kommentaari

 • Reply
  Ülle
  8. dets. 2016 at 17:55

  Tere.Kust saab selliseid shabloone, nagu sahtli põjas kasutati…selline kirjadega?

  • Reply
   Teivi Gabriel
   8. dets. 2016 at 18:03

   Tere Ülle!

   Antud šabloonid pärinevad Kunstitarvete poest Arte.

   Täpsem info http://www.arte.ee

   Head,
   Teivi

  Leave a Reply