0
In Vana-ja antiikmööbli uuendused

Kuidas värvida mööblit valgeks?

Tõenäoliselt iga teise eestlase lemmik projektiks on mööbli võõpamine just valgeks. Olgu selleks kaunis ja särav lumivalge, hallikate varjunditega lambi valge või sume vana valge! Valge on hetkel vaieldamatult meie lemmikvärv, olenemata selle tonaalsusest. Ühtlasi usun, et enamus meist, kes esimest korda otsustavad mööbli värvimises “käe valgeks” saada teevad seda just nimelt valge värviga! Ka minu esimene värv oli valge, täpsemalt vana valge. Küll aga tasub maininida, et just valget värvi ei soovitaks ma esimesel korral kasutada. Lihtsalt seepärast, et valgeks värvimisel on palju asju, mis võib valesti minna…sellistel puhkudel tuleb kasuks varasemast kogemusest ja kannatlikusest. Teisalt aga on valge värv alati kindla peale minek, olenemata sellest, kas värvitav mööbliese on modernne männipuidust kummut või 60.ndatetest pärinev lakitud öökapp. Valge on tõesti klassikaline, ajatu, elegantne ning sobitub ideaalselt valgusküllasesse skandinaavialikku kui ka maakodu stiilis  interjööri.

Olles nii mõningaid mööbli-ja sisustusesemeid lihtsalt üleni valgeks värvinud on see aja jooksul igavaks muutunud. Mööbli valgeks värvimisel on aga veel erinevaid võimalusi, mida soovitan ka Retro Stuudio ja Fusion mineraalvärvide entusiastidele. Kasutasin ise antud näidisprojektis kolme tehnikat neljast. Esimene neist on värvida terve mööbliese ühtlaselt valgeks. Selline disain sobitub hästi interjööridesse, kus on kasutatud jahedaid toone ning seesugune üleni valgeks värvitud mööbliese omab dramaatilist mõju. Eelkõige soovitan ühtlaselt valgeks värvimist eriti suurte ja massiivsete kappide puhul. Sellised raske väljanägemisega suured kapid ja vitriinid sulanduvad hästi tagatausta ja ei võta liiga palju visuaalset ruumi. Teine võimalus on värvida ese valgeks kuid jätta alles ka naturaalse puiduga pindasid.  Selline puidu ja valge kombinatsioon sobib pigem väiksematele mööbliesemetele kuna see loob hästi tugevat kontrasti ning suurel kapil võib selline stiil võta võimust kogu ruumis. Kui sa püüad luua valge-puidu viimistlust mööbliesemele siis ei tundu valge enam nii steriilne. Puiduselt naturaalne pind annab esemele juurde soojust ja on visuaalselt huvitavam vaadata. Antud postituse keskmes olevas näidisprojektis kasutasin sellist lahendust just sisemiste riiulite puhul, samuti jäid naturaalsed sahtlisisud. Soovitan aga peale mööbli valgeks värvimist puidust pindu toita ja värskendada, kas Mesilasvaha või Kanepiõliga. Kolmas valik on kasutada antiikset valget viimistlust. See on veel üks võimalus steriilsele valgele luua isikupärast sooja viimistlust, kasutades antiikset glasuuri, tumedat vaha või antiikset päevalilleõli baasil pastat. Tihtilugu oleme mööblieseme värvinud valgeks ning inetu alusvärvi tõttu ei soovi me seda särava valge alt välja vanutada. Sellisel juhul ongi parim võimalus lisada valgele antiikne viimistlus. See on tõeliselt kummastav kui valgeks värvitud kapi detailidesse pisut antiiksust juurde lisada, ese saab hetkega 50 aastat ehedat vanust juurde ja muutub väärtuseks omaette. Ka näidisprojekt on saanud tagasihoidlikult vanust antiikse viimistlusega juurde.  Neljas viimistlus on “shabby chic” stiilis tugevalt vanutatud valge. Sellises stiilis mööblieseme saad luua kõige edukamalt piimavärviga kuid ma ei välistaks siinkohal ka muid värve. Kuiva pintsli tehnikas on võimalik selline tugevalt vanutatud ja pisut kooruv viimistlus ka Fusion värvidega luua. Selline stiil on aga pisut julgem ja vajab tõeliselt shabby stiilis interjööri sobitumiseks.

Pika sissejuhatuse lõpetuseks alustan näidisprojekti töökäigu tutvustamisega! Saagem tuttavateks! See on 1950.ndate Belgiast pärinev kummut enne…

Vana kummut

Pisut kulunud, katki kuid muidu suhteliselt heas seisukorras. Kindlasti on kummutit eelnevalt “parendatud”. Enim annab sellest märku sahtli ja riiulite põhjadesse pandud mööbli kleebiskiled. Pildil hindaksin seisukorda suhteliselt heaks…tegelikkuses pigem kesiseks.

vana kummut seest

Sahtlitele ja riiulitele kleebitud katted olid loomulikult viltu sinna paigaldatud, otstest lahti ning tugevate liimijälgedega.

Tööks vajalikud vahendid:

Olenevalt mööblieseme seisukorrast sõltub ka tööks vajalike vahendite nimekiri. Ehk kui esemel on suuremad puidukahjustused tasuks need eelnevalt vastava puidupahtliga täita ja ära töödelda. Eriti soovitan seda valgeks värvitava mööbli puhul. Näidisprojektis läks lisaks liimi tarvis kuid enamus head seisukorras projektid vajavadki ainult liivapaberit, peitevärvi, põhivärvi ja pintsleid.

Ettevalmistus

Värvimiskoha ettevalmistus ja töövahendite valmispanek.

kummut enne

Olen ise viimasel ajal hakanud lisaks aluskilele kasutama ka kummuti jalgade all, kas tavalist pappi või tugevamat kartongpaberit. Lihtsalt kile kipub kortsuma jalgade värvimisel ja see võib värvitava pinna ära rikkuda. See tähendab, et nüüd tasub vana mööbli värvimise entusiastidel hakata alles hoidma ja taaskasutama igasugu pakendit, mida hiljem hea värvimisel ära kasutada. Väikesed värvipritsmed saad ära pühkida märja lapiga, ka päeva jooksul kuivanud pritsmed saad hiljem lapiga kenasti puhtaks.

Esimese sammuna tasuks uurida mööblieset lähemalt, selle viimistlust, seisukorda ja kahjustusi. Antud kummuti puhul oli näha, et tegemist on peitsitud ja lakitud kummutiga, millel on huvitav spoonitud muster. Märkasin, et lahtine on üks puitdekoor, mis vajas pisut liimi. Lisaks oli selge, et liimitud mööblikate riiulitel ja sahtlipõhjades tuleks eemaldada. Lakitud pinna puhul tuleks alati eelnevalt pind karestada ja pealmine lakikiht eemaldada. Pinna lihvimisel/karestamisel peaks suund olema piki puidusüüd. Pinna karestamiseks sobib pigem väiksema karedusega liivapaber, et mitte liialt pinda ära kraapida.

Pinna karestamine enne värvimist

Katkine dekoor

Üldiselt tuleks alati käepidemed enne lihvimist ja puhastamist eemaldada. Antud projekti puhul polnud see aga võimalik kuna käepidemed olid külge plommitud. See teeb kogu kummuti uuendamise protsessi pisut keerulisemaks kuna raskendatud on nii ettevalmistavad tööd kui ka värvimine ja viimistlemine. Küll aga tuleks eemaldada kõik sahtlid (nummerda, et teaksid hiljem sahtlite algupärast sobivust siinidel) ja riiulid. Ühtlasi eemaldasin ka need jubedad mööblikiled nii sahtlite seest kui riiulitelt. Seesugused tööd soovitan võimalusel meesterahvale delegeerida sest see nõuab “toorest” jõudu ja tugevat haaret. Sahtlipaneelid ja riiulid hiljem puhastada liimijääkidest ning samuti karestada  liivapaberiga.

Peale kummuti karestamist ja üleüldist puhastamist tuleks teha ära parandustööd. Kinni liimida puitdekoor ning lasta sel kenasti kuivada enne värvima asumist.

Dekoori liimimine

Ise olen juba päris kaua kasutanud sellist liimi nagu All Purpose Glue, mis on soetatud kunagi käsitööpoest. Nii nagu nimi viitab on tegemist universaalse liimiga. Mulle sobib, et liimi konsistents on paks ja värvus läbipaistev, nii on liimimist vajavad pinnad hiljem puhtad kuna liim ei valgu vahedest välja ja praod kuivavad ilma liimijälgedeta.

Värvimine

Tumedate pindade valgeks värvimisel soovitan alati kasutata meie peitevärvi (Concealer), mis on kõrge kvaliteediga akrüül. Peitevärv on toonitud 100% ümber töödeldud jäätmete pigmentidega. Kuna iga partii on unikaalne, on toonid tootmises mõnevõrra erinevad, värvuselt on Concealer neutraalne helehall. Enne kasutamist kergelt loksutada sest olulised koostisosad võivad põhja ladestuda. Kihtide vahel lasta 2 tundi kuivada. Oluline teada, et tegemist ei ole kruntvärviga, seega ei väldi toode tanniini läbi imbumist värvitaval pinnal. Peitevärv on kasutamiseks ettevalmistatud pindadel ja värvimiseks ainult akrüülvärviga ning on saadaval väga sõbraliku müügihinnaga.

moobli-varvimine-3-1-of-1

Pildil on alustatud värvimist peitevärviga ja nii nagu näete ei ole peitevärvi katvus sama, mis päris värvil (ja ei peagi olema) . Mööblieseme valgeks värvimisel peab varuma kannatust ja mõistma, et vahepealsed kihid võivad päris õudsed välja näha. Sellest ei tohiks lasta end heidutada. Mõni ese vajab lihtsalt rohkem kihte värvi, et tulemus hakkaks meenutama ühtlaselt värvitud ja sileda viimistlusega kummutit. Pigem kanda rohkem õhukese värvikihiga värvi pinnale kui vähem ja paksema kihina.  See on oluline hiljem värvi kuivades nii vastupidavuse kui ka veatu viimistluse saavutamisel. Ja ikka laseme värvil kihtide vahel piisavalt kaua kuivada. Värvitud pinda võib ka kihtide vahel väikese karedusega liivapaberiga ühtlasemaks teha kui mureks on pintslitõmbe jäljed.

moobli-varvimine-1-of-1

Siin pildil on kapi kehaosa saanud kaks kihti peitevärvi. Iseloomulikult 50.-60.ndate mööblile märkan ka koheselt värvi kolletumist. Leian end mõttelt, et oleksin pidanud kasutama sobivat kruntvärvi. Parimad selleks puhuks sisaldavad šellakit, mida kasutatakse palju just lakkide koostises aga ka isoleervärvides ja puidupoleerides. Minu kogemus on näidanud, et ka väga tugevad kruntvärvid ei suuda värvi kolletumist ära hoida. Seekord juhtus aga nii, et mul ei olnud vastavat krunti käepärast ja otsustasin Fusion värvid proovile panna. Nimelt andsin endale aru, et kulutan rohkem värvi, et püüda värvi alt kolletav värv siiski nii öelda kinni mätsida. Tööpinnale kulus 2 x peitevärvi kihti pluss 3 x Casement kihti värvi. See ei ole siis tavapärane värvikulu vaid pigem katsetamine ja püüd katta kolletavat värvi. Tulemust näed postituse lõpus 🙂 usun, et tasus vaeva ära…

Värvimine

Pildil näha siis esimene kiht värvi peitevärvi kõrval.

Samaaegselt kui kummut kuivas asusin ettevalmistama sahtleid, mis oli plaanis seest jätta originaalselt puiduseks, esipaneelid aga värvida. Seepärast tuli maalriteibiga ääred ära teipida, et värv ei valguks soovimatutesse kohtadesse.

Sahtlite teipimine

Sahtlipaneelid värvisin samuti esmalt peitevärviga ning seejärel alles põhivärviga. Hoidsin läheduses märga lappi, millega puhastada käepidemetele läinud värvi enne selle kuivamist. Ühtlasi kasutasin erinevas suuruses pintsleid. Sellistel erandjuhtudel tuleb leida endale sobivad pintslid ja tehnikad igasugu detailide ja kitsaste kohtade värvimiseks.

moobli-varvimine-4-1-of-1

moobli-varvimine-5-1-of-1

Pildil (1 kiht peitevärvi) on lähedalt näha, kuidas värv on siiski käepidemetele läinud. Sellest ei ole midagi hullu, need parandused teeme hiljem viimistlemise faasis.

moobli-varvimine-12-1-of-1 moobli-varvimine-13-1-of-1

Mõlemal pildil näha, et sahtlitel värvisin vaid esiliistud ning paigutasin need värvi kuivades oma kohale.

Otsustasin ühele riiulile sisse teha valge värvi ja šablooniga Maroko Trellid (üks minu lemmik mustritest, mis uuesti müügis tulevase nädala lõpus) mustri. Jällegist tasub meeles pidada, et kasutaksite kuiva pintslit, millelt eelnevalt lahtised karvad eemaldatud on. Värvi pange pintslile pigem vähe kui palju. Hoidke kõrval tükk riiet või salvrätikut, millel pintsel värvist puhtaks pühkida enne šablooni mustri värvima asumist.

moobli-varvimine-6-1-of-1

Viimistlus

Värvimistööd peamiselt tehtud jõuame viimistluseni. See faas mööbli värskendamisel on tõenäoliselt juba pingevaba ja nauditav kuna loometöö tulemas hakkab paistma ja jäänud on veel anda viimane lihv. Juba umbes nädala pärast tuleb ka Retro Stuudios müüki puidu ja ka värvitud pindade viimistlemiseks Kanepiõli. Hetkel oli mul käepärast Miss Mustard Seed´i Kanepiõli, mis oma koostiselt on sama naturaalne ja toiduohutu.

moobli-varvimine-14-1-of-1

Peale kandmine on imelihtne, kasutada pintslit või kiuvaba lappi. Umbes poole tunni pärast eemaldada üleliigne õli, kanda 1-3 kihina. Kanepiõli loob puidule kaitsva veekindla kihi, värvitud pinnale annab juurde kaunilt loomuliku sära. Tõeliselt super toode, millega on meeldiv töötada 🙂 Minu uus lemmik ja usun, et kui proovid siis ka Sinu!

moobli-varvimine-7-1-of-1

Pildil näha, milliseid imesid Kanepiõli töödeldaval pinnal teeb. Esmalt töötlesingi üle riiulid ja sahtlisisud. Ka siinide jooksukohad, et sahtlid pisut õlistena kergemini liiguksid. See on väga hea nipp kui puit on pisut soojaga paisunud ja ei taha enam kummuti siinidel hästi liikuda.

moobli-varvimine-10-1-of-1

Mõlemad riiulid on töödeldud Kanepiõliga.

Teine samm viimistlemisel on ornamentide ja liistude viimistlemine antiikse pastaga, et lisada kummutile “eluaastaid” ja kummutada seda liigset steriilsust, mida lumivalge loob. Antiikse pasta kasutamisel tasub olla ettevaatlik kuna liiga palju antiiksust lisades ei ole see enam ehe. Gilding Paste (kuldamise pastad) on päevalilleõli baasil, seepärast pole neid kohti võimalik pärast üle värvida. Kasutada võib ka tumedat vaha (tulevasel nädalal saabub Retro Stuudios müüki ka Espresso Vaha) või  Antiguing Glaze´i (antiikset glasuuri). Alternatiivina saab kasutada ka Clear Glaze, kui sellele lisada soovitud värvi viimistlemiseks.

moobli-varvimine-8-1-of-1

Kandsin esmalt pintsliga antiikset pastat ornamentidesse ning pühkisin siis selle puuvillase kangaga laiali. Samm-sammult lisasin antiikset mustust juurde kuni saavutasin soovitud tulemuse. Antiikset pastat lisasin nii liistudele, jalgadele, tööpinna äärde liistule kui ornamentidele. Käepidemete viimistluse pildil on näha lähemalt ka lõplik viimistlus.

Järgmisena tuleks päästa valge värviga kokku saanud käepidemed. Selleks kasutasin kerge karedusega liivapaberit, millest lõikasin väiksed ribad. Nii sain kitsastest kohtadest õrnalt värvi maha. Lisaks kasutasin sügavamate detailide taastamisel Tinting Kit Bronze metallik värvi. selline vasekarva värv võiks igal mööbli uuendajal käepärast olla, et furnituuri värskendada loomulikul moel.

moobli-varvimine-9-1-of-1

Kindlasti tasub tööks valida sobiva suurusega pintsel. Analoogsete pintslite kasutamisel (nagu pildil) soovitan kõik lahtised karvad enne eemaldada.

Lõpuks otsustasin kogu kummuti värvitud pinnad Kanepiõliga üle töödelda ja anda värvile kerge sära juurde.

moobli-varvimine-11-1-of-1

Õlitatud tööpind. Kanepiõli on just sobiv toode neile, kes soovivad matile värvitud pinnale pisut sära juurde lisada ja seda võimalikult ökoloogilisel moel.

Ja nüüd on paras aeg esitleda lõpliku tulemust…

valgeks-varvitud-kummut-1-of-1 valgeks-varvitud-kummut-2-1-of-1 valgeks-varvitud-kummut-4-1-of-1 valgeks-varvitud-kummut-5-1-of-1 valgeks-varvitud-kummut-6-1-of-1 valgeks-varvitud-kummut-6-1-of-1

Edu Sulle valgete mööbliuuendus projektidega!

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply