0
In Vana-ja antiikmööbli uuendused

Antiikse kummuti taastamine: samm-sammuline video ja pilt õpetus

Jagan Sinuga ühte oma viimase aja lemmik projekti, mis pakkus parajalt väljakutseid ja ühtlasi siirast loomisrõõmu. Isiklikult minule meeldib kõige enam iga uue värskendust vajava mööblieseme puhul just planeerimise faas. Just nendel hetkedel võid tunda, et oled vaba. Vaba loominguliselt! Julge katsetama uusi tehnikaid, värvikombinatsioone ja põnevaid lahendusi…ainult taevas saab siis Sinu inspiratsiooni piiriks. Teate…ja ma puhtsüdamlikult tunnistan, et peaaegu alati muudan töökäigus esmalt kavandatud värvitöö ümber. Usun, et see on täiesti loomulik protsess mööbli värskendamise juures. Loomeinimesena on tarvis endale lubada eksimisi, et siis neid kiiruga plaanitud värvigammasid või tehnikaid sobivaks ümber kujundada. Ma võin Sulle kohe öelda, et esialgu soovisin kummuti kehaosa värvida mustaks Coal Blackiga, sahtlisisud samuti ning Maroko Trellid sahtli külgedele plaanisin teha Casement valgega. Seekord jäi üldine plaan paika pidama, muudatused viisin sisse vaid värvitoonide valiku osas. Tahan veel enne töö kallale asumist öelda, et täiesti “okei” on enne oma meetodeid testida ja veel “okei´m” on algupärast tegevuskäiku muuta. Pean seda iga eduka värvimisprojekti võtmeks. Olles ise juba nii mõningaid erinevaid mööbliesemeid ja sisustustarvikuid värvimise teel redisaininud julgen väita, et oluline on alati enne teha test värvimine. Näiteks keeruliste pindade puhul testida värvi nakkumist väikesel pinnal (nii teed kindlaks vajalikud ettevalmistavad sammud) või värvida üks väike osa kummutist ühte värvi ja teine teist (nii näed reaalselt tulemust ja seda kas see vastab Sinu ootustele). Peamine, mida Sulle soovin on julgus! Iga apsakas või eksikombel vales järjekorras tehtud samm on parandatav. Usun, et täiesti “mokka” ei ole võimalik oma projekti keerata. Sellele pikale sissejuhatusele järgneb tekstiosalt lühike ja lakooniline postitus, mille keskmes on seekord pildi-ja videomaterjal. Nagu näha meeldib mulle eksperimenteerida ka blogis, tore on lihtsalt kindlaks teha, mis lugejale rohkem meeldib. Mitte vähem olulisena, millises vormis samm-sammulisest postitusest on rohkem lugejale reaalset kasu 🙂 Konstruktiivne tagasiside on teretulnud, mulle võib kirjutada info@retrostuudio.ee

See kaunis ja ehe üle 100 aasta vanune kummut on minu abikaasa perekonna reliikvia, mis tõenäoliselt juba aastakümneid kõrvalruumis mind ootas. Õnneks on mu abikaasa täielikult uue aja odava püssiplaadi mööbli vastu, seega ei olnud mul probleeme teda veenda selles kui väga ma seda kaunist kummutit meie koju taastada soovin.

Video leiad siit lingilt:  Kummut enne, ettevalmistus ja plaanid.

Vajalikud vahendid:

Esimene suurem puhastus ja liimimine ei ole seekord ei pildis ega ka videos kuna seda teostas minu abikaasa. Kummutit ei olnud võimalik lihtsalt enne transportida kui jalad olid alla tagasi liimitud ning kapp suuremast mustusest ja tolmust puhastatud. Ühesõnaga jätsin raskema ja mustema töö kaasale 🙂  Minuni saabusid esmalt sahtlid, millega tööd alustasin. Sahtlipinnad jäid mulle liivapaberiga karestamiseks. Tunnistan ausalt, et mulle meeldib lihvimine….ei, mitte seepärast, et see meeldiv tegevus oleks. Mulle meeldib see, et pinda eelnevalt karestades olen eemaldanud ühtlasi ka mustuse, mis aastate jooksul on kummuti väliskülgedele nakkunud. Liivapaberi kasutamine on küll pisut ebamugav viis lihvimiseks kuid õnneks oleme kohe-kohe uut toodet turule toomas, mis muudab sinu lihvimistööd eriti meeldivaks. Seniks jätan selle veel saladuseks, millega tegu on.

Sahtlite lihvimine

Lisaks esimesele puhastusele siis ka teine. Puhtuse “hulluna” ei saanud ma veel pisut tolmusele ja sodisele kummutile värvi hakata peale kandma.

Pindade puhastamine Sahtli sisemuse puhastamine

Nüüd näete, miks ma nii kiivalt otsustasin kummikindad kätte tõmmata ning veidi kangemat puhastusvahendit kasutada kui tavaliselt. Kusjuures sahtlipõhjad ei saanudki nii puhtaks kui ootasin. Seepärast otsustasin need seest ära värvida, puhtalt hügieenilistel kaalutlustel.

Ja siin on kummut enne pildis…

Kummut enne pildis

Kummut enne

Lühikese videolõigu värvi ja tehnika katsetusest leiad siit lingiltKummuti värvivalik ja värvimine

Värvitud kummuti külg

Üks kiht värvi kummutil, märg vanutus liistudel ja kuiva pintsli tehnika lille ornamentidel.

VideosEsimene kiht värvi kummutil

Järgmise sammuna värvi kuivamise aeg asusin kummutit töötlema seest Fusion Mesilasvahaga.Videos:  Kummuti seest vahatamine

Lisan ka mõned pildid, kus on väga hästi näha võrdlus Mesilasvahaga töödeldud  puidul ja töötlemata pinnal.

Vahatatud kummut seest Üleval vahatatud kummuti osa

Usun, et kellelgi ei tohiks olla küsimust, mis osa kummutist on vahatatud ja milline mitte 🙂 pilt räägib enda eest…

Järgmise sammuna sahtlite seest värvimine ka videos: Sahtlite värvimine seest

Sahtlite värvimine

Olles sahtlid ükshaaval seest ära värvinud asusin nende külgedele Maroko Trellide  šablooniga mustrit tegema.

Mustriga sahtli küljed

Kuidas ma seda tegin on näha videos: Sahtli külgedele šablooniga mustrite värvimine

Muideks see oli antud kummuti puhul kõige aeganõudvam töö. Sahtleid oli ju viis, külgi kokku 10, st ka topelt mustri kordamist.

Värvi kuivades vahatasin sahtlid ka külgedelt. See muutis hiljem ka sahtlid väga hästi liikuvaks kummuti sees.

Sahtli külgede vahatamine

Üks viimaseid töid oligi värvi kuivades veel kogu kummut üle vahatada, alustades tööpinnast ja lõpetades värvitud kummuti külgedega.

Viimane ülesanne oli leida sobivad käepidemed. Kahjuks kohalikud ehituskauplused on oma mööbli furnituuri valiku poolest nii kehvad, et otsustasin kasutada vanu käepidemeid, mille mahakandmisele mineva kriidivärviga värvitud kummutilt eemaldasin. Usun, et tulevikus püüan siiski leida midagi antiiksemat ja massiivsemat käepidemeteks. Hetkel olin sunnitud leppima olemasolevatega, mis said endale uue Fresko värvi ja pisut pronksikarva mustust.

Fresko ja värvi segamine

Pildil on näha kuidas värvitooni Ash segasin Freskoga, et anda käepidemetele pisut antiikset tekstuuri.

Freskoga värvitud käepidemed

Fresko kuivades lisasin pisut pronksikarva värvi, et tekitada loomulikku kulumist ja mustust.

Antiiksed käepidemed

Kui käepidemed olid kuivanud käisin need veel kergelt üle liivapaberiga, taaskord eesmärgiks ehe vanaaegne kulunud välimus.

Lõpuks oli aeg kättte võtta trell, kruvid ja seibid. Nii sain suurema vaevata käepidemed sahtlitele ette.

Ja valmis ta saigi…

antiikne-kapp-1-of-1 antiikne-kapp-lahivaade-1-of-1 antiikne-kapp-ornamendid-1-of-1 antiikne-kapp-ornamendid-sahtlil-1-of-1

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply