0
In Sõbralt Sõbrale näidisuuendused/ Taaskasutatud mööbel/ Tee Ise õpetused

Vana öökapikese tagasihoidlik värviuuendus

Vana ja kasutatud mööbli taaskasutamine on tänapäeval tõeliselt lihtne! Sul on vaja veidi pealehakkamist, visiooni, suurepäraseid mööblivärve ja töövahendeid. Isegi kui Sul enda kodus või maal vana mööblit alles ei ole siis Sul on hea võimalus see soetada mõnest mööbli ja sisustusasjade kauplusest. Paljude lugejate peas tiirleb kindlasti mõte, miks antud postituses värviuuenduse saanud projekt poolik on? Kas see on juhuslik või taotluslik? Viimane neist kui täpne olla!

Oleme saanud lugematul hulgal kõnesid ja kirjakesi, kus isetegijad on avaldanud soovi reaalselt mõnda mineraalvärvidega uuendatud mööblieset oma käega katsuda ja silmaga vaadata! Niisiis tegime selle idee teoks! Või õigemini liigume selles suunas 🙂 Olles ise viimaste kuude jooksul hea hinnaga vana ja kasutatud mööblit järelturult otsinud, sattusin juhuslikult külastama Narvas Sõbralt Sõbrale kauplust. Mis mind ees ootas? Fanaatilise vana mööbli värvijana olin järsku jõudnud mekasse! Suurepärane mööbel just värvimiseks ja uuele elule aitamiseks. Mis minu jaoks kõige olulisem, hinnad olid väga taskukohased! Mõned näited…spoonitud diivanilaud mõne ükskiku kriimuga 4€, korralik kirjutuslaua sarnane kummut 7€, skandinaaviast pärinev pulkadega tool 7€, uhke täispudust nurgakapp 20€. Tänaseks on Sõbralt Sõbrale 12 erinevas linnas kokku 15 kauplust. Hea juhul suve alguseks on ka meie redisainitud esemed suuremates Eesti linnades  Sõbralt Sõbrale kauplustes vaatamiseks ja katsumiseks. Anname sellest kindlasti järgemööda Sulle teada. Pika sissejuhatuse lõpuks asume põhilise juurde.

Kapike enne…

Projektis kasutatud vahendid:

Mineraalvärvid Picket Fence & Little Stork lastetoa mööblivärvide sarjast

Metallik mineraalvärv Pärlmutter

Pintslid: Cling On! & Fusion

Värvirull ja-vann

Liivapaber 180-220

Maalriteip Tesa

Lapike ja salvrätikud

Šabloon

Mesilasvaha plokk

Kanepiõli

Puhastusvahend

Mööblinupp klaas/nikkel 30 mm

Puidupahtel ja pahtlilabidas

Akutrell ja kruvikeeraja

Ettevalmistus

Esmalt eemalda vanal kapil käepidemed või mööblinupukesed.

Alustasin selle kapikese uuendamist ühest korralikust puhastusest. See on tavapärane mööbli puhul, mille keldrist tuppa või vanakraami poest koju toon.

Tavapäraselt teen esimese puhastuse esemele siis kui selle oma koju toon, teise puhastuse peale pindade karestamist.

Lakitud pinnad tuleks karestada liivapaberiga 180-240 karedusega, et avada pinnal pealmised poorid. Matistada lakitud pinnad, loomaks värvile parimad tingimused nakkumiseks ja vastupidava viimistluse saavutamiseks. See võtab Sinu ajast maksimaalselt 5 minutit. Hiljem saad toluimejaga lihvtolmu kokku tõmmata ja märja lapiga pinnad puhtaks tõmmata. Praktiliselt oledki valmis värvimist alustama!

Pea veel lisaks meeles, et eelnevalt vahatatud/ õlitatud pindadelt tuleks vett hülgav viimistlus alt eemaldada. Ja see on imelihtne. Kasuta selleks näiteks White Spiritit, vala veidi lapile eemaldamaks vaha/õli. Toimib suurepäraselt ka igasugu kuivanud rasvaplekkide eemaldamisel mööblilt. Ära kindlasti jätta vaha veebaasil mööblivärvi alla!

Kui Sa plaanid kapil mööblinupud väljavahetada siis tuleks eelnevalt puidupahtliga vanad augud kinni katta. Seda võiks ideaalis teha juba eelmisel päeval, et pahtel jõuaks piisavalt kaua kuivada.

Minu nipp on see, et pahteldan augu kinni, tõmban labidaga üleliigse pahtli pinnal ühtlaseks. Seejärel kasutan niiskeid salvrätikuid, et veel pindadelt pahtlit eemdaldada. Nii on hiljem lihtsam pahtli kuivades pindu siledaks lihvida. Mida rohkem pahtli ebatasasusi mööbli pinnale jääb, seda raskem on pärast ühtlast pinda värvile saavutada.

Viimase ettevalmistava sammuna tuleks kapikese ja sahtli ääred, mida otsustad mitte värvida, kaitsta maalriteibiga. Minu isiklikud lemmikud on Tesa ja Novipro omad, mõlemad saadaval enamustus ehituspoodides.

Mäletan, et kui kunagi värvimist alustasin siis enamus pinnad siiski värvisin. Sahtlid seest ja külgedelt, riiulid ning kapiuksed mõlemalt poolt. Aja jooksul olen õppinud erineva kujuga mööblit nii tundma, et nüüd mõtlen väga hoolikalt, mis kohti värvida ja mida mitte. Kõik otseses hõõrdumises olevad pinnad nagu näiteks sahtli paneelide alusliistud vms on mõnikord targem hiljem õlitada kui värvi alla panna. Tasub kohe alguses iga eset kriitiliselt hinnata ja kujutada ennast uuendatud mööblieset juba kasutamas. Ometigi on mööbli värvimise eesmärk see, et reaalselt eset ka hiljem kasutada saame.

Meie värvimistöö nõudis ka kapi poolitamist, seepärast siis selline.

Ja enne värvima asumist ära unusta kuivanud pahteldatud mööblinupu auke tasaseks lihvida. Tõmba näpuga üle pahteldatud kohtade, nii saad aru, kas aluspind on sile või on tarvis veel lihvida. Puhasta hiljem pinnad ka niiske lapiga.

Soov oli kapikese kehaosas ka tagasihoidlikku kulumist tekitada siis kasutasime selleks mesilasvaha plokki. Hõõrusime sellega kapi ääri ja servi enne värvima asumist.

Värvimine…

Seekord alustasin esimese kihi värvimist hoopis rulliga. Vali kindlasti madalakarvaline 4-6 mm rullik. Kuigi hiljem taipasin, et see ei olnud kõige parem mõte.

Jah, me kõik eksime vahest! Pinnale jäi selline häiriv rulliga värvitud tekstuur, mis hiljem segas ilusa pintsliga värvitud viimistluse saavutamist.

Nurga all sünteetilise karvaga pintsel oli abiks, et täisnurgad ja kitsaskohad ära värvida.

Sahtlite ja ülejäänud värvikihtide jaoks kasutasin sünteetilise karvaga Cling On! pintsleid, mis hoiavad värvimise aeg piisavalt värvi endas ja millega pintslitriipudeta viimistluse saavutamine imelihtne on.

Kapi valgeks värvimiseks kulus 2 kihti värvi, mis näitab kui hea katvus mineraalvärvidel on. Mõned kohad, mis olid märkamata jäänud pintseldasin küll veel ka kolmadat korda üle.

Ja ikka laseme värvil kihtide vahel 2-4 tundi kuivada. Õhemad värvikihid on alati paremad kui üks paks.

Kaunistamine & viimistlemine… 

Minu ja kindlasti paljude teiste isetegijate lemmik osa mööbliuuendamisel on eseme kaunistamine ja viimistlemine. Sel hetkel juba näed oma töö tulemust ja eks see ikka ole tunnustus igaühele, kes vanale mööblile uue elu on suutnud anda!

Meie kasutasime isetehtud lillelipsukeste ja ruudukestega šablooni ja lastetoa mööblivärvide kollektsiooni Little Stork värvi, mis on kaunilt pastelne helelilla.

Šabloonimiseks ikka kõrval tükike kangast, paberit või salvrätik, kus pintslil olevat üleliigset värvi maha saad pintseldada. Eduka šabloonimise aluseks on see, et teed seda kuiva pintsli tehnikas.

Šabloonimine nõuab pisut kannatust ja järjepidevust sest kuiva pintsliga tupsutades või ringitades võib kuluda sul aega. Ehk on õige tulemuse saavutamiseks vaja kaks ringi värviga šabloonile peale teha (sa ei pea šablooni vahepeal eemaldama). Minu isiklikud eelistused läbi šablooni värvimisel on Cling On! ümarad pintslid või tavalised šablooni pintslid. Viimaste puhul on probleemiks olnud kehv kvaliteet ehk väljalangevad karvad, mis värvimistöö rikuvad.

Peale šabloonimist tundusid sahtlipaneelid liiga korralikud, seega otsustasin neile kuiva pintsli tehnikas Pärlmutter metallik värviga dimensioonilisust juurde anda. Hiljem tekitasin kulunud efekti liivapaberiga kergelt (240) hõõrudes.

Kapi kehaosa küljed ja ääred vanutasin liivapaberiga välja. Täpselt nendest kohtadest, kus ka aja jooksul kulumine võiks tekkida.

Viimistlemiseks kasutasin Kanepiõli kuid seda ainult sahtlikülgede ja kapisisemuse õlitamiseks. Mineraalvärv teadupärast värvi kinnitamiseks vaha ega lakki peale ei vaja. Niisiis aitab õli värskendada puidust pindu. Annab esemele mõnuse lõhna ja uue elu. Kasutamine on lihtne, kanna lapi või pintsliga pinnale. Lase imenduda tunnike-kaks olenevalt esemest ja pühi üleliigne õli pindadelt maha.

Viimaks, kirsiks tordil oli uute mööblinupukeste paika panemine. Mõõtsin välja, et uued augud tuleb puurida vanade vahele, et visuaalselt kõik ilus jääks.

Ja just nii lihtne kogu see mööbli värskendamine ongi!

Seekord sai siis öökapike uue helge ja romantilise kuue 🙂

Ja millal Sina oma vana mööblit värskendama asud?

Värvimiseni…

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply