0
In Taaskasutatud mööbel/ Tee Ise õpetused/ Video juhendid

Uuendame söögitoa sisustuse 1 päevaga

Uuendatav sisustus ja mööbel ei pea alati ilmtingimata vana olema. Kui Sinu (esi)vanematel ei ole alles nõukogudeaegset retro mööblit või ei soovi sa “võõra energiaga” vanu esemeid oma koju tuua, ei tähenda see, et värvimine ei oleks Sinu pärusmaa! Taaskasutus on moes! Üks lihtne võimalus vähendada oma ökoloogilist jalajälge on taaselustada mööblit, mis näitab juba märke väsimusest. Värvimine on selleks parim moodus, olles ühtlasi palju odavam alternatiiv mööbli välja vahetamisele uue vastu. Ja, mis kõige toredam! Igaüks saab sellega hakkama 😉

Õnneks on tänapäeval saadaval veebaasil dekoratiivsed mööblivärvid ja viimistlusvahendid, mis on ohutud kodustes tingimustes kasutamiseks. Lisaks terviseteadlikule ja ökoloogilisele koostisele on värvid ka kasutajasõbralikud. Teisisõnu vajavad mööblivärvid minimaalset pinna ettevalmistust ning oma esimeseks mööbliuuenduseks ei pea Sa olema kogenud meister. Inspiratsiooni, häid nõuandeid ja julgustust alustamiseks võid leida nii meie blogist kui ka kohtudes meiega värvikoolitusel! 🙂

See söögilaua ja toolide komplekti värviuuendus on kaua planeeritud kaunike, mis esialgu palju meelehärmi tekitas. Miks? Eks see kahtluste ja kõhkluste laine käib hooti, kui taaskord mõtteis mõni uus tehnika või “trikiga” projekt. Viimase all pean silmas kunstnaha värvimist. Teadupärast tituleerivad värvitootjad alati, et nende värv sobib kõige värvimiseks. Minule isiklikult meeldib panna mööblivärvi ja selle omadusi proovile reaalses elus, kus värvitud ese ka kasutust leiab. Kuidas muidu saame me väita, et miski toimib või mitte nii väga. Eks ikka ise tehes, katsetades ja kasutades! Ja loomulikult on iga uue tehnika praktiseerimine paras väljakutse, mis ühtlasi paraja adrenaliini laengu annab. Olin dekoratiivset aaderdust varem teoorias ja õppevideo abil enesele tehniliselt selgeks teinud kuid siiski võtsin enne suuremat projekti ette mõned toorikud, millel eelnevalt kätt harjutada. Kui kõhkled tulemuse ootuspärasuses siis soovitan alati enne pisut katsetada, et enesekindlust läbi käeharjutuste koguda. Samuti näed nii ise ära, millele tasub ekstra tähelepanu pöörata.

Uuendusobjekti näol on tegemist aastakese kasutuses olnud ja uuena soetatud söögilaua ja toolidega, mis oma mustas kuues sünged ja kapriissed (mustal mööblil paistavad igasugu plekid/näpujäljed ja tolm hästi silma) olid.

Enne töö kallale asumist näitan mõned enne fotod, mis tegelikult mind antud uuendust sundisid ette võtma…

 

Fotokaamera välk valgustab veel eriti hästi murenenud originaalviimistlust ja seda kui hästi on pindadelt kõiksugu näpujäljed näha.

 

Projektis kasutatud vahendid:

Mineraalvärvid laua värvimisel:

1.Linen

2.Raw Silk

3.Little Stork

3D meedium:

4. Liivakivi pasta

Töövahendid:

5.Liivapaber/lihvimiskäsn (180-220)

6.Pintslid

7.Maalriteip Tesa

8.Puidu tekstuuri/mustri kamm

9.Salvrätikud/majapidamispaber

10.Rull ja värvivann

Viimistlusvahendid:

11.Must mööblivaha

Puhastusvahendid:

12. Flora üldpuhastusvahend

13.Lapp/käsn

Mineraalvärvid ja viimistlusvahendid tooli värvimisel:

14. Bedford & Raw Silk

15. Mesilasvaha

Nii köögi-kui söögitoa sisustuse uuendamisel on esimene kõige olulisem etapp eseme ettevalmistamine värvimiseks. Pindade puhastamine rasvast ja pindade karestamine, et luua värvile “hammast” pinnal nakkumiseks.

Pindu tuleks puhastada eelnevalt mustusest ja rasvast üldpuhastusvahendi või vee-äädika seguga. Peale karestamist pühi aga lihtsalt märja lapiga üleliigne tolm maha.

Karestamisel üldiselt jälgi, et Sa ei tee ringjaid liigutusi. Pigem liigu ühes suunas, puidust pindadel piki puidusüüd. Karestamiseks sobiv karedus võiks olla 180-240 vahel. Sellise karedusega liivapaberi või lihvimiskäsnaga saad olla kindel, et ei kraabi pealmist viimistlust ära. Antud laua karestamisele kulus mul keskmiselt 4-5 minutit, hiljem märja lapiga lihvimistolm maha ja tolmuimejaga põrandad ka puhtaks.

Kaitse maalriteibiga lauaplaadi aluse ja lauajalgade ristumiskoht.

Laua värvimisel kasutasin aja kokkuhoiu mõttes ja mugavusel rulli ning värvivanni.  Alusvärvina kasutasin Penney & Co kollektsiooni Linen värvi. Rulli valisin madalakarvalise, et pindadele jääks ühtlane viimistlus (karv 4-6 mm on juba väga hea).

Rulliga sain värvitud ka kõik laua küljed.

Nurga all sünteetilise karvaga pintsli võtsime appi, et laua alusplaadi ja jalgade lõikumise kohti värvida. Pintsli teravamaks muutuv karv on suurepärane värvimaks just täisnurga all pindu.

Arvestades seda, et värvisime üle musta aluspinda võiks väita, et esimese kihi katvus on lausa suurepärane! Vaata ise 🙂

Kaunis kevadine päike muidugi sirab kuivavalt värvilt vastu. Aga laseme selle soojuse endasse ja liigume värvimistöödega edasi!

Nüüd asume lauapinnale dekoratiivset aaderdust tegema. Selleks on meil tarvis mineraalvärve Little Stork ja Linen ning Liivakivi Pastat, mis annab segule juurde liivase ja paksu tekstuuri. Alternatiivina võib tumedama viimistluse saavutamiseks kasutada hoopis värve Chocolate & Algonquin.

Lühiõpetuse leiad meie blogist!

Esmalt vala alustaldrikule üks osa Linen värvi.

Seejärel lisa võrdne osa Little Stork värvi.

Ja viimaks võrdne osa Liivakivi Pastat.

Visuaalselt jälgi, et kõiki komponente oleks enam vähem sarnane kogus.

Sega värvid ja pasta omavahel ühtlaselt segamini, mõningased värvi vöödid võid püüda sisse jätta. See loob värvimisel pinnale dimensioonilisust juurde.

Järgmisena kandke värvi ja pasta segu pinnale nii, et tekstuuri on piisavalt kuid mitte liiga palju. Võta ette väike osa korraga, 50 cm laiuse pintsliga kuni kolm pintsli tõmbe laiust.

Kindlasti lase aluspinnal eelnevalt piisavalt kaua kuivada 2-4 tundi. Üleval oleval pildil on näha, et ma seda reeglit suure tuhinaga ei jälginud ning tulemuseks tõmbasin puidu mustri kammiga alusvärvi maha. Õnneks on enamus seesugused vead hiljem parandatavad. Lasin pinnal veel tunnikese kuivada enne kui tööga edasi liikusin.

Dekoratiivset aaderdust tehes peaks jälgima, et peale värvi/pasta segu peale kandmist liiga kauaks ootama ei jää kuna see hakkab kohe kuivama. 2-3 minutit hiljem on juba väga raske tekstuuri kammiga värvisegu maha tõmmata.

Lisaks püüa kätte saada õige tunnetus kui tugevalt kammile vajutada. Iga kammi tõmbe järel puhasta see üleliigsest värvisegust. Sul on kuni 2 võimalust untsu läinud tekstuur uuesti pastaseguga üle pintseldada ja seejärel uuesti tekstuur kammiga peale tõmmata (enne kui see alusvärvil kuivama hakkab).

Näitan dekoratiivset aaderdust ka kiire videoklipina:

Dekoratiivne aaderdus videos

Peale tekstuuritud pinna kuivamist asusin pindu viimistlema ja aaderdus mustrit rõhutama (ning vigu parandama). Esmalt lisasin kuiva pintsli tehnikas musta mööblivaha, et rõhutada kõrgemaid kohti ja anda juurde dimensioonilisust.

Pista pinstel vaha sisse nii, et pinstli karvade tipud saavad vahaseks. Seejärel pühi üleliigne vaha salvrätikul maha. Pintselda musta vahaga just neid kohti, mis on jäänud heledamad või kõrgema tekstuuriga.

Lähivaade musta vaha lisamisest…

Must vaha jääb kenasti tekstuuri vahele pidama, luues autentsemat viimistlust.

Pildil on vasak pool lauast vahatatud ja parem pool vahatamata. Dekoratiivset aaderdust võib teha ka ilma musta vaha kasutamata. Kõik taandub isetegija maitse eelistustele ja visioonile.

Lisaks toonisime kuiva pintsli tehnikas heledamaks osasid pindu Little Stork värviga.

Käepärast hoidsin ka märga lappi, millega ühtlustada nii musta vaha kui ka pintseldatud Little Stork värvi.

Olles laua pinnaga ühele poole saanud asusime laua jalgu värvima. Kasutasime selleks Raw Silk valget, mis on kaunis pehme siidivalge. Värvimisel kasutasime seekord pintslit.

Laud peale esimest värvikihti. Jalgade värvimiseks kulus 3 kihti värvi, peale teist korda märkasin veel teatud valguse käes läbikumavat musta. Seega otsus kolmas kiht värvi peale kanda tuli lihtsalt. Musta valgeks värvimisel võib värvikulu vähendada kasutades esimese kihina Peitevärvi, mis on poole odavam kui õige värv.

Toolide värvimisel tegime sarnased sammud:

Karestasime toolide jalad, puhastasime nii nahast pinnad kui ka lihvimistolmused jalad.

Katsime maalriteibiga naha alla jäävad alad, et kaitsta teisi pindu “võõra” värvi eest.

Naha värvimiseks kasutasime Bedford värvi ja rulli.

Nahast toolide värvimisel ei tarvitsenud isegi pintsleid kasutada kuna rulliga sai kenasti istumisaluse ja seljatoe lõikumiskoha värviga kokku teha.

Värvi kulus toolide nahkkatte värvimiseks kõigest 2 kihti, mis oli ka minu jaoks üllatus.

Tooli jalad said värvitud pintsli ja Raw Silk valgega. Värvi kulus 3-kihi jagu nagu laualgi.

Olles kõigil toolidel lasknud mõned tunnid kuivada asusin nahka pehmendama meie 100% naturaalse Mesilasvahaga. Võin kohe öelda, et ostsest vajadust ma värvitud pinna pehmendamiseks vahaga ei näinud. Küll aga soovitavad värvitootjad Mesilasvaha kasutada naha värvimisel. Nii siis katsetasin esimese test tooli peal selle järgi.  Kandsin vaha peale pintsliga, lasin mõned tunnid imenduda ning poleerisin üleliigse vaha pindadelt maha. Nüüd ei võiks arugi saada, et nahk üldse kunagi omal käel värvitud on.

Ja tõesti nii uuendatud toolid kui ka laud on puhastatav ja täiesti ökoloogiliselt uuendatud, et selle taga kogu perega einestada 🙂 Ja selleks kulus mul ei vähem ega rohkem kui üks päev!

Mina isiklikult jäin rahule! Tuba on nüüd avaram ja pisut helgem 🙂 Meel on ka hea sest kokkuhoid vana uuele elule aitamise läbi on suur!

Dekoratiivne aaderdus on üks tehnikatest, mida saate õppima ja praktiseerima tulla Mineraalvärvide Meistriklass värvikoolitustele (alates maist 2017).

Värvimiseni…

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply