0
In Tee Ise õpetused

Tee Ise: minimalistlik seinariiul

Isetegemine on moes! Ja seda väga lihtsal põhjusel…see on lõbus, soodne rahakotile ja kõik saavad sellega hakkama!

Igaüks saab meist soovi, õigete vahendite ja töövõtetega luua oma koju tõeliselt erilisi ja hingega sisustusesemeid ning miks ka mitte mööblit. Võimalusel saate taaskasutada vanu materjale (puitu, pildiraame, katkisi sisustusaksessuaare jms).

Siin on Sulle üks lühike kuid lihtne isetegemise õpetus, kuidas oma koju ise rustikaalseid ent minimalistlike seinariiuleid disainida.

Vajalikud vahendid:

Mööbliplaat (liimpuidust);

Riiulikandurid (2 tk);

Käärid;

Maalriteip;

Fusion mineraalvärv (Champlain);

HH Piimavärvi Peits (Sherwood Brown);

Pintslid;

Mesilasvaha (sobib ka Kanepiõli);

Kruvid/trell/kruvikeeraja;

Kiuvaba kangas;

Fresko;

Metallik värv;

vajalikud-vahendid-2

1.Sega kokku & asu värvima

Siin õpetuses on kasutatud männipuidust mööbliplaati, mis ei vaja enne värvima asumist lisaks ettevalmistust. Valisime riiuliplaadi põhivärviks rustikaalse tumeda pruuni peitsi. Kasutasime täiesti ökoloogilist piimavärvi peitsi, mida segatakse veega kokku pulbrist. Soovisime, et puidu tekstuur kenasti läbi peitsi kumaks seega segasime kokku piimavärvi peitsi pulbri veega vahekorras 1/3-le.

tookaik-1

Seejärel värvisime sünteetilise karvaga pintsliga ja peitsiga mööbliplaadi pinna. Tasub arvestada, et piimavärvi peits on konsistentsilt sama vedel kui vesi. Olge ettevaatlik pritsmete tekkega interjööris.

tookaik-2

Piimavärvi peits vajab kindlasti poorset aluspinda, seega mööbliplaat (liimpuidust), täispuit jms imavad pinnad sobivad väga hästi! Kanna peits pinnale ühtlaste pintsli tõmmetega ühest nurgast teise. Lase esimesel kihil peitsile umbes 10-15 minutit kuivada. Vajadusel kanna peale ka teine kiht värvi. Õpetuses piisas 1 kihist piimavärvi peitsist soovitud tulemuse saavutamiseks.

Kas teadsid? 

“Piimavärvi peitsid on orgaanilised, biolagunevad ja ei sisalda lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Värvid sisaldavad kriiti, savi, lubjakivi ja kaseiini ning orgaanilist päritolu pigmente. Peitsid sobivad kasutamiseks nii sise-kui ka välitingimustes ning on olemuselt vastupidavad ka hallitusele. Piimavärvi peitsid loovad hingava värvikihi esemele ja on kasutamiseks paljudel erinevatel pindadel.”

Järgmise sammuna on õpetuses värvitud riiuli esipaneel valgeks. Kasuta maalriteipi, et kaitsta teisi riiuli külgi üleliigse värvi eest! Kanna valge värv peale 1-2 kihina, lastes värvil kihtide vahel vähemalt 30 minutit kuivada. Peale värvimist eemalda ka maalriteip.

tookaik-3

Värvime üle ka ehituspoest ostetud kõrgläikelised metallist riiulikandurid. Eesmärgiks on saavutada valge matt viimistlus, mis meenutaks krobelist kergete veekahjustusega metallist pinda. Selle jaoks segame kokku Fresko valge Casement värviga vahekorras 1/2-le.

tookaik-6

Kanna värv peale peene pintsliga, jättes keerdudele ja külgedele rohkem tekstuuri. Lase fresko-värvi segul umbes 20 minutit kuivada. Soovi korral võid liivapaberiga kergelt lihvida maha kõrgendatud kohti loomaks autentset viimistlust.

tookaik-7

Viimase lihvi andmiseks kasutasime pronksjat metallik värvi. Kandsime värvi peale kuiva pintsli tehnikas- st. hoia pintsel niivõrd kuiv kui võimalik värvimisel. Kogu üleliigne värv pühi salvrätiku peal maha. Värvi kanna soovitud kohtadele õrnalt pintseldades. Loomuliku kulumise efekti saavutamiseks pintselda just riiulikanduri külgi, ääri ja keerde.

2.Viimistle mööbliplaat

Kui sa oled peitsitud pindadega rahul võid veel liivapaberiga (karedus 300) kergelt pinda ühtlustada, eemaldamaks piki puidusüüd tekkinud kõrgendatud kohti. Viimaks kinnita peits sobiva viimistlusvahendiga. Parimad selleks on Kanepiõli ja Mesilasvaha, mis on lisaks 100% naturaalsed ja toiduohutud viimistlusvahendid. Õli aitab kinnitada ja kaitsta peitsitud pindu, lisaks paneb värvi elama. Meie valisime antud õpetuses seekord viimistlusvahendiks Mesilasvaha (koostises kaks koostisosa: puhas mesilasvaha & kanepiõli).

tookaik-4

Kanna vaha pintsliga või kiuvaba lapiga peitsitud pinnale. Lase umbes 30 minutit Mesilasvahal pinda imenduda ning seejärel pühi kogu üleliigne vaha peitsitud pinnalt. Õpetuses kandsime vaha peale ühe ühtlase kihina.

3.Kinnita riiulikandurid ja riiul seinale

Viimaks asu riiulikandureid mööbliplaadile kruvima. Mõõda mõlemast küljest kandurite kaugused. Õpetuses panime kandurid 3 cm kaugusele.

tookaik-8

Seejärel leia sobiv koht seinal riiulile, mõõda välja õiged kõrgused. Tee märkmed kruviaukudesse ning puuri seina augud. Aukudesse pane tüüblid ning kruvi riiul seinale. Hõbedase peaga kruvid pintselda üle sama valge värvi ja fresko seguga. Nii ei torka need nii väga silma.

Riiulile saad nüüd panna potililli, lemmik lugemisvara, küünlaid, pildiraame ja muud huvitavat hubasuse loomiseks 🙂

Meie taaskasutasime ka ühe vana ja katkise puidust pildiraami, mis sai endale riiuliga sarnase viimistluse.

valmis-1 valmis-3 valmis-4

Isetegemise rõõmu ja kaunist jõuluootust soovides!

Ja ikka valgeid jõule 😉

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply