0
In Sõbralt Sõbrale näidisuuendused/ Taaskasutatud mööbel/ Tee Ise õpetused

Kuidas männipuidust mööblit värvida?

Need sooja puidumustri ja paljude oksakohtadega männipuidust kapikesed ja kummutid on tõenäoliselt igas kolmandas kodus esindatud. Konstruktsioonilt ja materjalilt tugevad ning praktilised mööbliesemed, millest niisama keegi loobuda ei suudaks. Mis saab aga siis kui kodu renoveerides või hoopis kolides avastad, et vana mööbel uue sisedisainiga enam ei ühildu? Teadupärast on kvaliteetne mööbel ja sisustus suhteliselt kõrges hinnaklassis, kodus aastaid kasutatud kummutike aga kalliks saanud. Egas muud kui veidi värvi, loovust, isetegemist ja võid olla uhke, et oma vanale uue võimaluse andsid!

Siin on Sulle üks näidisprojekt, kuidas männipuidust mööblit uuendada. Mida panna tähele eseme ettevalmistamisel värvimiseks? Mõned võimalused eseme kaunistamiseks ja viimistlemiseks ning kuidas taakasutada ka vanu kapinupukesi. Selle isetegemise kirjelduse peategelaseks on Rakvere Sõbralt Sõbrale kauplusest pärinev männipuidust öökapike. Ja kui Sa veel ei tea, miks ese saab pooliku uuenduse saad täpsemalt lugeda siit lehelt.

Kasutatud vahendid:

Ettevalmistus:

Kui Sul on plaan see kaunis paljude oksakohtadega männipuidust kapike värvida heledaks, peaksid arvestama, et ilma oksakohti eelnevalt vastava oskalakkiga sidumata võib vaik ja oksa rõngakesed hiljem värvi alt läbikumama hakata. See võib juhtuda koheselt peale värvimist, 3 kuu või hoopis aasta möödudes, otsest reeglist siinkohal väljatuua on raske. Lähemalt saad antud teemast lugeda järgnevast postitusest. 

See on midagi, millega võiks arvestada enne kui männipuidust mööblit uuendama asute. Te võite aga ei pea seda sammu enne mööbli uuendamist tegema. Näiteks näidistööna uuendatud mööbliesemel jäi see samm vahele. Küll aga nagu ennist kirjutasin siis oma kodus mööblit heledaks värvides soovitaksin siiski korraliku ettevalmistustöö ära teha.

Üldjuhul on männipuidust mööbel lakitud, sellisel juhul piisab ettevalmistuseks vaid pinna kergest karestamisest liivapaberiga. Tavapäraselt võiks kasutada liivapaberit karedusega 180-240. Matistame nii kõrgläikelised pinnad ja loome värvile “hammast” nakkumiseks. Näidistöös oli kapp küll lakitud kuid nii tagasihoidliku kihiga, et hõõrusin selle vaid 400 karedusega lihvimiskäsnaga üle.

Lakkimata ja värvimata männipuidust mööblit hooldatakse tavapäraselt puidukaitseõliga, seega enne kui eset värvima asud veendu, et see ei oleks varem õlitatud. Õli hakkab veebaasil värvi hülgama ja seega ei teki värvkatte näol vastupidavat viimistust.

Enne veel kui värvima asud, puhasta ese lihvimistolmust ja mustusest, mis sel võib pesitseda. Alati peale puhastusaine kasutamist loputa mööbel ka puhta vee ja lapiga üle, et eemaldada puhastusainejäägid.

Igasugune ettevalmistus on kasulik ka selleks, et nii õpid värvitavat eset tundma. Jõuad endamisi läbi mõelda, kui palju mööblist värvid või õlitad. Samuti näed kitsaskohti ja saad aimu, mida ei tohiks värvida. Näiteks sahtliküljed, kui need on tugevas hõõrdumises. Seejärel teibi kohad, mida soovid värvist puhtana hoida.

Ja kui Sul veel enne ei olnud visiooni, mida kapikesega teha siis usun, et nüüdseks oled valmis alustama 🙂

Värvimine

Olles töövahendid valmis pannud võid värvima asuda! Seekord soovisime öökapile teha ühe värvi vanutust, ehk tekitada mulje justkui oleks värvitav pind juba ajajooksul pisut maha kulunud. Selleks kasutasime enne värvima asumist mesilasvaha plokki. Hõõrusime seda kapi mööda neid servi ja ääri, kus loomulik kulumine võiks tekkida.

Nii on hiljem originaalviimistlust lihtne värvi alt välja kulutada. Tulemus jääb loomutruum ja vaha kaitseb lihvitud pinda. Enne, kui värvi järele käe haarad siis pühi salvrätikuga veel need nurgad ja ääred üle, veendumaks, et vaha tükikesi maha ei jäänud.

Värvimiseks kasutasin sünteetilise karvaga pintsleid. Põhilise töö tegi ära Cling On! pintsel, mis on loodud just veebaasil värvidega toimetamiseks. Ideaalsed pintsli triipudeta viimistluse loomiseks. Need pintslid hoiavad värvi suurepäraselt endas ja liuglevad värvitaval pinnal väga hästi. Fusion tavalised lapiku kujuga pintslid on mul praktiliselt iga töö puhul abiks.

Värvimisel ikka liigume ühest otsast teise ühtlaste tõmmetega. Sul on mõni minut, et värvitud pinda veel pintsliga kohendada, enne kui värv kuivama hakkab. Igasugu kitsad liistukesed ja madalamad kohad (vt. kapiust) soovitan enne pintsliga liistu liikumise suunas värviseks teha ja seejärel suurema pintsliga ühtlaste tõmmetega terve pind värvida. Soovituslik värvimissuund võiks olla piki puidusüüd (nii nagu karestamisel).

Näidistöös sai värvitud sahtli esipaneel, kapiuks seest ja väljast kuid riiulid jätsin esialgu värvimata kindla plaaniga need hiljem õlitada.

Värvi kulus kapikese katmiseks 2 kihti, mis on sellise pastelse tooni kasutamisel täiesti hea tulemus.

Ära unusta, et kihtide vahel võiksid 2-4 tundi oodata, nii jääb lõplik tulemus parem.

Tulenevalt plaanist sahtlipõhja dekupaazi teha, pidin selle heledaks värvima. Mida heledam on pind, seda ilusam jääb ka salvrätitehnika.

Salvrätitehnika

Ei, see ei ole see tavapärane võta salvrätiku motiiv, pane pinnale ja pintselda lakk-liimiga üle. See on järgmine samm dekupaazi tehnikas, mida paberikunstiga tegelevad meistrid teevad ja ka edasi õpetavad. Tulemus palju kaunim ja loomulikum, kui seda tavapäraselt tehes. Midagi keerulist iseenesest siin ei ole.

Töövahenditeks on sul vaja topsi veega, kilet, salvrätikut, väikest pintslit ja head liim-lakki. Ja toimi järgnevalt: rebi välja motiiv või kuju, mida soovid esemele kanda. Eemalda sellelt kõik üleliigsed paberikihid. Pane see nägu alla kilele (võib olla dokumendikaane kile suuremate piltide jaoks või toidukile väikeste motiivide paigaldamiseks). Vala sellele topsist veepadi peale, st. kogu salvrätik on kaetud veega. Nüüd saad pintsli teravama otsaga veenduda, et motiiv on pinnal sirgelt. Pea meeles, et veepadi kaitseb salvrätiku motiivi purunemast. Seejärel vala vesi maha (lauale või tagasi topsi) nii, et salvrätik jääks kenasti kilele. Järgmiseks aseta see soovitud pinnale ettevaatlikult, asu näppudega keskelt välja siluma vett ja õhumulle. Otsi motiivi kumeram nurk, et piiluda, kas sealt saad alustada kile eemaldamist. Kui jah, siis tee seda ettevaatlikult ja tasapisi. Ja alles nüüd kasuta liim-lakki, et märg salvrätik pinnal üle pintseldada. Taas tee seda alustades keskelt liikudes välja. Laki pind 2-3 korda üle. Olles lasknud salvrätikul kuivada võid seda ka liivapaberiga lihvida, et see pinnal ühtlasem jääks.

Ja nii lihtne see ongi! Eelisena saab antud tehnikas ka väga suuri pindu probleemideta salvrätiku alla panna 🙂 kindlasti proovi ka ise järgi.

Kaunistamine

Nii kaunilt õrna roosa kapikese jaoks tundus ainuõige valik olevat aktsenti juurde anda pärlmutter pastaga. Niisiis mõeldud ja tehtud ta saigi. Pastaga läbi šablooni ornamentide tegemine on minu arvates isegi lihtsam kui seda on värvimine.

Esmalt kinnita šabloon maalriteibiga pinnale. Kanna pasta paksult pinnale (kasuta selleks pintslit või  pastalabidakest) ning seejärel tõmba mõne vana kaardiga pasta ühtlaselt laiali.

Hiljem eemalda ettevaatlikult šabloon, mille saad sooja veega puhtaks pesta. Ja voilaa!

Kapinuppude redisain

Selle öökapi värvimisel valmisid kahed nupukesed. Ühed neid läksid käiku ja teised jäid oma uut võimalust ootama!

Natuke värvi, salvrätikuid ja tumedat vaha suudab ka kõige kulunumate nupukestega imet teha.

Siin on esimene valekatsetus, mis seekord kasutusse ei läinud. Esialgne visioon olid valged nupud koos must-valgete mummudega, mis oleks roosa öökapiga ideaalselt pidanud sobima.

Need sai kaunistatud täpselt samas salvrätitehnikas nagu ennist kirjutasin. Pildil on just märg salvrätik lakitud. Need jäid isegi päris armsad kuid mitte selle kapi jaoks. Tõenäoliselt kasutan neid seni näidistena kuni kohtan eset, mida need kaunistama asuvad.

Inspiratsiooniks oli mul kapiukse jaoks tegelikult juba varem üks kapinupp olemas, mis täiesti juhuslikult meenus.

See roosake siis. Alusplaat on metallist ja nupuke ise puidust, mis algupäraselt paaris ei olnud. Metallist plaat on värvitud Little Pink värviga roosaks ja seejärel viimistletud Espresso vahaga. Teavad ju kõik, et roosa ja pruun värvidena omavahel hästi harmoneeruvad. Nupuke värvitud ja salvrätitehnikas liblikakese ja mustri peale saanud.

Teine nupuke, mis läks sahtlile oli sama kujuga. Sai lihtsalt uue värvkatte ja viimistluse Espresso vahaga.

Ja toonitud vahaga…

Viimistlemine

Olles lasknud värvitud kapil mõne tunni kuivada asusin seda kergelt kulutama. Tegin seda just nendes kohtades, kuhu olin eelnevalt vaha plokki hõõrunud.

Õrnalt ja tagasihoidlikult, et viimistlus jääks loomulik. Kasuta väiksema karedusega liivapaberit selleks, et vanutuse joon jääks sirgem.

Kapiustele vanema välimuse andmiseks kasutasin Espresso vaha, pintseldasin peale ja pühkisin salvrätikuga üleliigse maha. Ja mis isetegija jaoks kõige olulisem, seda toonitud vaha on tõesti väga lihtne kasutada ja sa ei pea muretsema heledaks värvitud mööbli ülevanadamiseks.

Kapiriiulid ja sisemuse värskendasin naturaalse Kanepiõliga.

Lihtsalt vala välja. Laiali hõõrumiseks võid kasutada pintslit, lappi või miks mitte käega seda teha.

Mina toimetan käega õli laiali hõõrudes sest nii saan ühtaselt pinna viimistletud ja käed on pärast mõnusalt pehmed! Lase olenevalt pinnast õlil imenduda 30 minutit kuni 2 tundi ja hõõru hiljem kiuvaba lapiga üleliigne õli maha.

Ja valmis ta saigi! See kapike on näidistööna vaatamiseks Rakvere Sõbralt Sõbrale kaupluses.

Värvimiseni…

 

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply