0
In Sõbralt Sõbrale näidisuuendused/ Taaskasutatud mööbel/ Tee Ise õpetused

Kasutatud mööbli uus võimalus

Järgmine mööbliuuenduse projekt Sõbralt Sõbrale kauplusesse näidistööks on valmis saanud, oma uue koha sisse võtnud ja nüüd on aeg Sinuga jagada, kuidas ka Sinagi analoogse värvikuue oma vanale mööblile saaksid anda! Peategelasteks on seekord lakitud pulkadega tool ja viimistluseta männipuidust telekalaud. Inspiratsiooniks oli võimalus mängida esemel tumedate ja vasekarva toonidega, matt mineraalvärv särava metallikuga. Valikusõelal jäi pidama ka meie isetegijate lemmik söehall Ash ja metallik mineraalvärv Vask. Kaalukausil oli lisaks sügav sinine Midnight Blue kuldse metallikuga ehk on need värvid Sinu järgmise uuenduse “staar” värvid?

Kasutatud mööbel pärineb Sõbralt Sõbrale kauplusest ja on soetatud väga taskukohase hinnaga. See on ühtlasi meie väikeseks panuseks puudust kannatavate perede toetuseks ja taaskasutuse poulariseerimiseks Eestis laiemalt 🙂

Nii nagu pildilt näha on esemed suhteliselt heas seisukorras. Mõned üksikud kriimud ja vigastused, mis liivapaberiga kenasti ühtlustatud saab. Lisaks üksikud kruvid, mis vajavad kinni keeramist ja lahtised detailid, mille hea liimiga taas töökindlalt paika tagasi saab.

Värviuuenduses kasutatud vahendid:

Mineraalvärv Ash

Metallik Vask & Kuld

Pintslid

Šabloon

Läbipaistev Glasuur

Maalriteip Tesa

Liivapaber/ lihvimiskäsn

Mõõdulint

Puhastusvahend & lapp

Salvrätikud

Töökäik:

Ettevalmistus

Ütlen kohe ette, et antud projekti puhul on tegemist sellise lihtsama värviuuendusega. Alustame nagu ikka eseme puhastamisest ja üldisest vaatlusest, täpselt nii kui ennist kirjutasin oli esemetel vaja pisut detaile kinni liimida ja kruvisid kinni keerata. Järgmiseks sammuks mõne minutine lakitud pindade karestamine, et matistada kõrgläikeline pind ja avada laki pealmised poorid, et luua värvile “hammast” nakkumiseks ja vastupidava viimistluse saavutamiseks. Peale seda pühi karestamisel tekkinud tolm kokku ja puhasta pind niiske lapiga.

Karestamisel jälgime, et liigume piki puidusüüd ja oleme ettevaatlikud, et mitte pindu vigastada või kriime sisse vedada. Sobivaim liivapaberi karedus võiks olla 180-240. Protsessi kiirendamiseks kasutan ise ka 150 karedusega liivapaberit kuid sellisel juhul poleerin pinnad üle veel lihvimiskäsnaga.

Viimistlemata männipudust telekaaluse puhul eemaldasin selle taguse papist seina. Ja samuti karestasin kergelt selle pindu liivapaberiga.

Enne kui edasi liigume on oluline mainida, et männipuidust mööbli heledaks värvimisel peaks arvestama, et oksasõlmed tuleks isoleerida vastava oksalakiga.  Ükskõik, kui palju värvikihte sa peale kannad (ja see kehtib kõigi värvide puhul) on tulemuseks siiski värvi alt välja kumavad kollased oksasõlmed. Selline protsess võib toimuda koheselt peale värvimist, 6 kuu pärast või hoopis 3 aasta pärast- otsest reeglit siinkohal ei ole. Eriti oluline on see samm okaspuidu värvimisel. Tõenäoliselt on paljudel kodus just see männipuidust naturaalne paljude oksakohtadega kummut, mis veel hetkel värviuuendust ootab.  Enne kui alustad, ära unusta pinna ettevalmistust! Täpsemalt saad sel teemal lugeda meie postitusest blogis.

Peale pinna ettevalmistust äärista ja kaitse maalriteibiga kõik kohad, kuhu sa värvi sattumist ei soovi. Minu soovitus Sulle on, et iga eseme puhul mõtled enne hoolikalt läbi, mida on mõistlik värvida ja mida mitte. Näiteks sahtlisiinide ja-külgede värvimine ei ole alati kõige parem idee. Samuti võid kaaluda, kas riiuleid või kapi sisemust ei oleks parem õlitada või vahatada värskendamiseks. Näiteks eriti kaunitel ja silmatorkavatel spoonitud mustriga pindadel. Hea ettevalmistus (igal rindel) on edu võti!

Värvimistöö edu saadab alati ka õige töövahendite ehk pintslite valik. Parimad ilma pintslitriipudeta viimistluseks on sünteetilise karvaga lapik pintslid Cling On! ilt. Minu kindlad isiklikud lemmikud! Abiks on mul alati mõned Fusion lapik pintslid.

Värvimine

Tooli värvimisel oli plaan teha esialgu metallikuga tooli pulgad ja jalad ning seda Omrée efektiga. Seepärast jätsin Ash tooni üleminekud värvil alguses ebaühtlaseks.

Mineraalvärvidega mööbli värvimisel liigu pintsliga ühest otsast teise, liigselt pintseldamata. Sul on 2-3 minutit, et tõmbeid siluda. Kui tunned, kuidas pintsel värvil kleepuma hakkab, ära enam üle värvi vaid liigu edasi. See tähendab, et värv on hakanud juba kuivama ja sama pinda edasi pintseldades veaksid pinnale vaid triipe.

Võib öelda, et ühe värvikihiga sai kaetud umbes 85%  täielikust katvusest. Suurepärane tulemus usun!

Järgmisena kasutasin metallik Vaske, et värvida pulgad ja seljatugi.

Ma ei kasutanud maalriteipi kuna tegin esialgu värvide ühte hajutamist. Paraku ei olnud tulemus ootuspärane visuaalilt ja otsustasin, et siiski parem on sirglõikelised rõngad alla jalgadele ja üles pulkadele teha. Täiesti okei, kui tõesti protsessi vältel otsustad oma plaane muuta 🙂

Ja ära unusta, et teatud esemete värvimisel võiksid ka selle alt ära värvida. Tooli põhja värvimisel kasutasin vaid 1 kihi värvi.

Ja viimaks teipisin rõngad jalgade ja pulkade ümber. Värvimisel olin ettevaatlik ja tegin seda kuiva pintsli tehnikas, et värv maalriteibi alla ei valguks.

Soovitan kindlasti abiks mõõdulinti kasutada, et igasugu vahekorrad võrdsed ja korrektsed saaksid. Tooli uuendamisega sain just nii kergelt ühele poolele. Värvitud pind jäi matt, sile ja satiinjas. Ilma igasuguse ajakuluta vahatamisele ja lakkimisele.

Järgmiseks laua värvimine.

Mina analüüsin alati enne eseme värvima asumist, et millisest detailist või kohast on kõige parem värvimist alustada. Ka värvikoolitustel räägime kuivõrd oluline on sileda viimistluse jaoks värvimisel jälgida reeglit, et üks detail või pind korraga. Seda eriti veebaasil kiiresti kuivava värvi puhul. Mida soojemaks praegu ilmad muutuvad, seda hoolsam tuleks selles osas olla. Too päev, kui lauda värvisin ja toas aken avatud oli märkasin, et nüüd on aeg käes, kus pintsel peab käima kärmelt ja töö läbimõeldult.

Ja toonitan veel üle, et eduka värvimistöö eelduseks ei ole mitte ainult kvaliteetsed pintslid vaid ka oskus valida õiges suuruses töövahendid erinevate pindade värvimisel.

Viimistlemata männipuidust mööbel imab veebaasil värvi väga hästi. Värvimisel märkad ka, et pintsel liigub raskemalt, kui lakitud pindade värvimisel. Samuti saad aru viimistluse visuaalsest erinevusest. Tahan sellega öelda, et aluspind määrab kõik. Veel ära unusta, et lased värvil kihtide vahel 2-4 tundi kuivada parimate tulemuste saavutamiseks. Siin näidistöös kulus ka lauale kõigest 2-kihti värvi.

Kaunistamine

Mööbli kaunistamiseks kasutasin Arte.ee kunstipoest soetatud teksti šablooni. Kinnitasin selle osadest nurkadest maalriteibiga.

Šabloonimisel kasutan Cling On! ümara peaga pintslit. Taaskord on tegemist täieliku favoriidiga tavaliste šablooni pintslite ees. Miks küsite? Tihe ja otsast tervanev sünteetiline karv hoiab surepäraselt värvi endas. Annab värvi pintseldades/tupsutades tööle just vajalikus limiteeritud koguses. Tulemuseks pehme ja ühtlane värvitöö.

Nii nagu allolevalt pildilt näha on šabloonimine kuiva pintsli tehnika. Mina kasutan enda kõrval pintslilt värvi maha laadimiseks salvrätikuid aga sobivad ka tavaline paber, papp või kiuvaba kangas. Kunagi ei tasu värvist tilkuva pintsliga otse šablooni peale värvima hakata. Nii ujutad imelihtsalt kohe oma töö üle.

Varjundite loomiseks kasutasin lisaks kuldset metallikut ja lisasin seda valitud detailidesse peenikese pintsliga.

Heledama šablooni kirja korduse sai ka laua kõige alumine riiul.

Kui ka Sinu uuendataval mööbliesemel on väljaulatuvate osade või ornamentidega liistukesi siis tasub kaaluda nende rõhutamist toonitava glasuuriga. Minu kindel valik oli lisada laua eesolevale liistule pisut vasekarva glasuuri, et töö ei jääks liiga matt ja igav.

See on tõeliselt lihtne ent väga efektne tehnika! Kasutan selleks Läbipaistvat glasuuri, millele segan 3/1 vahekorras juurde soovitud värvi. Segan läbi ja niisama lihtsalt pintseldan pinnale.

Kaunistamisel samuti väike pind korraga. Nii kontrollid lõpliku kaunistamistehnika tulemust. Sega kokku, pintselda ja pühi üleliigne glasuur maha. Kolm sammu, et detailidesse dimensioonilisust ja efekti juurde anda. Ja Sina kontrollid, kui palju vanandad (antiikse glasuuriga) või sära lisad!

Jällegist, värvimise ja kaunistamistehnikad tehtud, võid oma värviuuenduse projekti lõpetatuks kuulutada ja tulemust nautima asuda!

Tuletan veel ühtlasi meelde, et see pooleldi värvitud projekt leidis oma koha Sõbralt Sõbrale Tallinna Mustamäe tee 8 kaupluses! Kui tahad oma silmaga näha või katsuda siis nüüd on Sul selleks võimalus olemas 🙂 lisaks võid veel suurepärase hinnaga vana mööblit uuendamiseks leida! Mida, kus ja milleks loe lähemalt meie ReDisain Sõbralt Sõbrale lehelt!

 

Värvimiseni…

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply