0
In Populaarsed postitused

Võrdleme kriidi-, piima,- ja mineraalvärvide omadusi: millist värvi oma mööbliuuenduse projektiks valida?

Samal ajal kui veel oma veebilehte uuendama ja muudame, tegime ühe erinevaid dekoratiivvärve võrdleva postituse, mis võiks igale värvimise entusiastile huvi pakkuda 🙂

Kas Sa oled tundnud, et ei suuda oma mööbli uuenduse projektiks sobivat värvi valida sest valikus on nii palju ja omamoodi häid dekoratiivvärve? Kui, jah siis see postitus võiks Sinu jaoks pildi ja valiku natukenegi selgemaks teha. Panime kirja põhilised omadused, mille alusel võrdlesime kolme kõige populaarsemat värvitüüpi just isetegijate seas. Kriidivärvi, piimavärvi ja mineraalvärvi.

Hästi oluline on enne teema juurde asumist välja tuua, et antud võrdlus ei sisalda erandeid vaid püüame tuua Sinuni üldise pildi. Selgituseks veel, et iga värvirühma aluseks on võetud potentsiaalselt kõige enam isetegijate seas kasutatavad värvid, mille brändid on tuntud ja hinnatud nii Euroopas, Ameerikas, Kanadas kui ka Austraalias.

Selle kirjatöö eesmärk on aidata Sinul teha teadlik valik enda mööbli uuenduse projekti värvivalikul. Samuti toon välja, et siin ei ole ei õigeid ega valesid vastuseid. Vastupidi, on igaühe eelistusi, projekti ja nägemust arvestavad soovitused. Ise postitust luues olen kõiki neid värve ka kasutanud väiksematel ja suurematel mööbliesemetel.

Tegin Sinu jaoks kokkuvõtliku tabeli, mis võiks sisuliselt seletada lahti, mille poolest värvid teineteisest erinevad ja sarnased on. Lisaks kirjutan lahti tabelis olevad võrreldud omadused, mis vajavad täiendavat selgitust.

UV-stabiilsus ehk värvkatte vastupidavus päikesekiirgusele on oluline just õue või väliverandale mööbli värvimisel. Mineraalvärvide pigmendid on parima võimaliku kvaliteediga ja seetõttu edestavad need enamus konkurentide mööblivärvide UV-kindlust mitmete aastatega päikesevalguses. See erinevus sõltub värvitootjate eelistustest valida odavamad pigmendid värvidele katvuse ja tonaalsuse andmisel. Näiteks titaandioksiid, mis on tuntud kui valge pigment,tavapäraselt kõige kallim koostisosa värvis (mõjutab samuti ka värvi katvust).

Ettevalmistus- kuigi enamus kriidivärvide tootjaid ei näe tarvidust mööbliesemete ettevalmistamiseks (nt. lakitud pindade matistav ja poore avav karestamine liivapaberiga, vahade/õlide eemaldamine veebaasil värvi alt) siis teadupärast vajavad siiski teatud projektid ettevalmistust enne värvima asumist. Näiteks tiigipuust (õlirikas puit) mööbli värvimisel  või oksaspuidust mööbli puhul eelenev oksakohtade (vaigu väljaimbumise ja kollaste rõngakeste tekke takistamiseks) sidumine. Seepärast ei soovi me kuidagi ega mitte kellegi silmis vähendada ettevalmistavate tegevuste olulisust Sinu projekti õnnestumiseks. Tänaseks on ka suur osa edasimüüjaid liikumas selles suunas, et teatud toimingud enne värvima asumist lihtsalt tuleb ära teha ja teavitavad sellestt ka värvikasutajaid.

Ettevalmistusest ja selle olulisusest mööbli renoveerimisel saad lähemalt lugeda siit!

Isevalguv värv (väga vähe pintsli triipe)- piima- ja mineraalvärvid on konsistentsilt oluliselt vedelamda kui kriidivärvid. Nende värvide koostis on isevalguv ehk Sinu jaoks on triipudeta viimistluse saavutamine piima- ja mineraalvärvidega lihtsam. Kriidivärv on paksem ja ei ole isevalguva koostisega, seega saad mängleva lihtsusega luua tekstuurse ja pintsli triipudega “vanakooli” viimistluse. Küll saab ka kriidivärviga pinda triipude vabaks, ühel juhul lahjendades veega koostise vedelamaks kuid see mõjutab juba omakorda värvi katvust või siis teisel juhul vahelihvimiste ning poleerimisega (peab arvestama õhku paiskuva tolmuga, mis ei sisalda ainult kriiti).

PS!Oluline veel, et ka looduslikud ained võivad sissehingamisel inimese tervisele kahjulikud olla. Näiteks kaoliin ehk valge savi (pulbrilisel kujul), mida kasutatakse üldiselt viimistlusmaterjalides täiteainena võib pideval sissehingamisel Sinu kopse tugevalt kahjustada.

Kuivamisaeg– Siin on käsitletud puutekuiva pinna tekkeks kuluvat aega. Lõplik kuivamine on näiteks kriidivärvidel enamasti 28 päeva, mineraalvärvidel 21 päeva- see on aeg, mille jooksul vesi värvkattest aurustub. Mineraalvärvide puhul tuleks kihtide vahel ootada 2-tundi, kriidivärvi ja piimavärvi puhul soovitaksin ka siiski odata kauem kui tund aega ja seda vastupidavuse seisukohalt (olenevalt projektist muidugi).

Vee-ja plekikindlus- kriidi-ja piimavärvid jätavad pinnale poorse värvikihi, mis ei ole vastupidav ei veele ega plekkidele enne värvi kinnitamist. Tööpindadele/laudadele/köögimööblile soovitan pigem valida laki viimistlemiseks sest vahad on veeauru poolt läbistatavad ning vahatatud (aluspind kriidi/piimavärvitud) pinnalt on väga raske saada maha näiteks kohvitassi plekke vms. Mineraalvärvid on kohe vee-ja plekikindlad tänu 100% akrüülvaigu kasutamisele värvi koostises, samal põhjusel ei vaja värv eraldi kinnitamist.

Värvide kasutamise ohutuse seisukohalt võiks iga toote puhul jälgida VOC sisaldust (lenduvad orgaanilised ühendid LOÜ), mis tavapäraselt paiskuvad õhku just värvi kuivades. Erinevad ühendid võivad olla kahjulikud nii Sinu, Su perekonna kui ka koduloomade tervisele.

Võttes teema kokku kirjeldan üldsõnaliselt iga värvisõbra profiili, ehk tunned ennast ära?

Kui Sa soovid… kasutada mööblivärve, mis on paksu konsistentsiga ja millega saab väga lihtsalt erinevaid antiikstiilis viimistlusi saavutada ja Sa oled vaimustuses autentsest kriidisest pinnast. Sul ei ole midagi vahatamise/lakkimise vastu ja saad aru, et see on vastupidava viimistluse saavutamiseks üks olulisemaid samme. Lisaks meeldib Sulle kriidivärvi pakutavad võimalused pinda siledaks lihvida ja ühtlaseks poleerida  või hoopis luua shabby chic kulunud ja rustikaalset viimistlust? Siis oled tõenäoliselt kriidivärvi sõber!

Via Pinterest homelife.com.au

Kui Sa soovid….lihtsasti kasutatavat ühesammulist värvi mõneks modernseks mööbli uuendamise projektiks. Sa oled võlutud siidisest, õhukesest ja ühtlasest viimistlusest. Sulle on oluline, et värvid, mida kasutad ei kahjusta mitte kuidagi Sinu tervist. Soovi korral võid saavutada kõiki antiikses stiilis viimistlusi ent seda tagasihoidlikus ja tänapäevases võtmes? Sinu valik võiks olla mineraalvärvid!

Via Pinterest teamsuttondesigns.com

Kui sa naudid kogu värvide segamise protsessi, ise värvile konsistentsi ja katvuse andmist. Sa oled ise mänguline ja oled valmis ootamatusteks ja üllatusteks mööblieseme värvimisel? Soovides vanaaegset viimistlust…võtad vastu ka ise tekkiva pragunemise, kraklee, kulumise? Sealjuures oled loominguline ja avatud. Sul ei ole midagi vahatamise, õlitamise ega lakkimise vastu. Saad aru, et piimavärviga värvides on palju erinevaid nippe ja lõputuid võimalusi…lähed sellega mänglevalt kaasa ja mõistad, et see ei ole nii öelda “one step paint”. Või oled lihtsalt tüdinud kindla peale mineku värvidest? Võiksid anda võimaluse endale ajaks piimavärvidega. Sealjuures on kõik toote koostisosad 100% looduslikud ja võid kinnitamiseks kasutada ka puhast Kanepiõli 🙂

Via Pinterest Miss Mustard Seed Milk Paint

 

Loodan, et said juurde pisut mõtteainet ning ehk annad endale ja uuele dekoratiivvärvile, mida seni proovinud ei ole, võimaluse enda lemmikuks saada 🙂

Olenemata Sinu valikust, ära unusta värvimisest kui loovtegevusest ikka rõõmu tunda!

Värvimiseni,

Teivi Retro Stuudiost

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply