0
In Mööbli värvimise 1-2-3

Mööbli värvija kaks “õudusunenägu” – oksakohad ja kollaseks muutuv värv

Täna soovin lühidalt kirjutada kahest isetegija “õudusunenäost” mööbli värvimisel. Kolm põhjust, mis ajendasid mind seda postitust kirjutama olid meie klientide kogemused mööbli värvimisel, kahtlased leiud värvitud mööbli näol interneti avarustest ja viimaseks minu enda varajasemad kokkupuuted eriti keeruliste pindadega. Taaskord tõstatan teema kuivõrd oluline on värvitava pinna eelnev ettevalmistus erinevate projektide puhul. Seda loomulikult juhul kui soovid, et Sinu aega ja raha nõudnud projekti tulemus oleks pigem täiuslik kui defektne.

Tuletan veel enne põgusalt meelde mõned olulised punktid mööblieseme ettevalmistamisest kuna just see info kipub kaotsi minema:

  • Isegi kui sul on nii palju õnne, et leiad väga hea seisukorras mööblieseme vajab see siiski korraliku puhastust. Turul on müügil palju erinevaid spetsiaalseid puhastusvahendeid, kõige käepärasemad neist on Fairy (eemaldab ideaalselt rasvaplekke) ja soodapõhised puhastusvahendid. Püüa meeles pidada, et pinnad tuleb lisaks veel veega puhastada, et eemaldada võimalikud puhastusaine jäägid. Kindlasti keera oma mööbliese ka ümber, mustus pesitseb seal, kus me seda tavaliselt ei märka.
  • Kellele meeldiks lihvida? Enamjaolt tunneme ahvatlust kohe värvima asumisele. Teed seda nii kaua kui nädal aega hiljem Sinu suur töö ja vaev lihtsalt koorub mööbli pinnalt maha sest värvil ei olnud sobivalt ettevalmistatud nakkuvat pinda. Tõenäoliselt mõistad alles siis, et lihvimine on vaeva väärt pingutus. Keskmise karedusega liivapaber, näiteks 220, on väga hea.
  • On projekte, mille puhul mööblieseme puhastamine ja kerge lihvimine on kõik, mida sa pead tegema enne värvima asumist. Seda juhul kui värv, millega oled otsustanud mööbli ära värvida on sarnane selle alusvärvile. Ka neil kordadel kui mööbliesemel ei ole naela auke või muid märgatavaid puidukahjustusi, asu aga julgelt värvimise juurde.
  • Kui mööbliese on eelnevalt juba värvitud on väga oluline teada millega- kas õli-või veebaasil värviga. Või on lisaks pinda töödeldud vaha või lakiga? Selle selgeks tegemine on imelihtne! Kasuta puhast valget riiet ja denatureeritud alkoholi. Tõmba alkoholiga immutatud riidega üle mööbli pinna. Kui värv tuleb maha on tegemist veebaasil värviga. Kui mitte, õlibaasil. Alkohol on lahusti veebaasil või lateks värvidele, lakibensiin aitab aga eemaldada õlibaasil vahendeid.
  • Avastades, et sinu mööbliese on värvitud õlibaasil värviga siis kasutada õlivärvile sobivat kruntvärvi. Juhul kui veebaasil värv on üle töödeldud vahaga siis puhasta pind värvilahustiga (lakibensiin), seejärel kuivata niiske pind. Lase kuivada. Ühest korrast peaks üldiselt piisama. Seejärel võid sa pinda ka liivapaberiga lihvida, et aluspind saaks sile.
  • Kas sul on väga keeruline pind värvida? Fusion Ultra Grip võimaldab Fusion Mineral Paint´i kasutada pindadel, mis ei ole tavaliselt värvimiseks mõeldud, näiteks laminaat, metall või klaas. See veepõhine emulsioon suurendab Fusion Mineral Painti nakkumist läikivatele lakitud pindadele. Ultra Grip on vedelalt piimjas, kuivades läbipaistvaks ja selgeks. Soovitame sul kindlasti katsetada eelnevalt oma meetodeid ja tehnikate erinevaid kombinatsioone, et suudaksid saavutada lõpptulemuse, mis üllatab ka Sind ennast! Ultra Grip´i kanna peale ühekordse kihina. Lase kuivada kuni 12 tundi enne kui asud Fusioniga värvima. Puhastada veega.
  • Fusion Colour Blocker on ideaalne vahend, et muuta mööblieseme värviuuendus imelihtsaks ja säästlikuks, säästes ühtlasi ka keskkonda. Kui sa kavatsed värvida tumedat pinda heledaks või vastupidi, kasuta Fusion Colour Blocker´it, et päästa end üleliigsetest värvikihtidest. Ära unusta Colour Blocker´it enne kasutamist kergelt raputada. Lase kihtide vahel kuivada 2-4 tundi.

Naastes postituse põhiteema juurde tagasi…Usun, et iga teine mööbli värvija, kes on värvinud oma elu jooksul rohkem kui 5 eset ja kasutanud neid ka oma elamises, on näinud nii mõndagi. Pean silmas just nimelt värvi alt välja kumavaid oksakohti ja kollaseid laike. Need on ka eelpool nimetatud mööbli värvija “õudusunenäod”. Tõesti nii lihtne see ongi, et Sinu kauni ja hoolikalt planeeritud värvimistöö (ärme unusta, et ka värvitaval objektil on üldjuhul värvija jaoks omaette väärtus)  võivad ära rikkuda värvi alt välja paistvad oksakohad või värv, mis lihtsalt kolletub reageerides selle aluskihiga.

Mida teha oksakohtadega enne värvimist?

Olen ennegi ühes postituses seda teemat käsitlenud kuid soovin seda pisut täiendada. Rõhutan kuivõrd oluline on puitu värvides oksakohad (sõlmed) eelnevalt vastava lakiga/vahendiga kinnitada . Ükskõik kui palju värvikihte sa peale kannad (ja see kehtib kõigi värvide puhul) on tulemuseks siiski värvi alt välja kumavad oksasõlmed. Selline protsess võib toimuda koheselt peale värvimist, 6 kuu pärast või hoopis 3 aasta pärast- otsest reeglit siinkohal ei ole. Eriti oluline on see samm okaspuidu värvimisel. Tõenäoliselt on paljudel kodus just see männipuidust naturaalne paljude oksakohtadega kummut, mis veel hetkel värviuuendust ootab.  Enne kui alustad ära unusta pinna ettevalmistust!

Esimene soovitus on kasutada spetsiaalselt selleks mõeldud oksalakki, mis aeglustab oksakohtade ja vaigu väljaimbumist värvitud pinnast. Kasutamisel ära unusta, et töödeldav pind peab olema kuiv. Puhasta pinnad eelnevalt tolmust, mustusest ja lahtisest vaigust. Kanna oksalakk peale oksa-ja vaigu kohtadele enne värvimist 1-2 korda. Osad tootjad soovitavad lausa 2-3 korda.

wood-knots

Teine võimalus on kasutada šellaki baasil kruntvärvi, mis isoleerib ja tõkestab läbitungivate vee-, rooste-, tahma-, või nikotiiniplekkide ilmumist kõikidel imavatel pindadel nagu seda on ka puit. Kasutatakse laialdaselt ka just oksakohtade (sõlmede) katmisel enne värvimist.

Mida teha kui värv muutub kollaseks?

Teine suhteliselt keeruline kuid tihti esinev juhtub on see, kui mööblit värvides värv kollaseks muutub. Kollased laigud või jutid ilmuvad värvile vahetult peale värvimist (kuni 30 minuti jooksul), olenemata mitu kihti sa pinnale kannad on tulemuseks endiselt värvi kollaseks muutumine. Sellist nähtust võivad tekitada just nimelt vee-, rooste-, tahma-, ja nikotiiniplekid, mis on puitu imbunud. Teise võimalusena võib märgata sellist efekti tundmatut aluspinda värvides. “Kõik on sõltuvuses aluspinna viimistlusest kui see on õlibaasil peits või lakk võib sama lahustiga värvi alt kollakad laigud hakata läbi kumama, kui see on veebaasil peits siis sama juhtub veebaasil värviga värvides- parim, mis sa saad tundmatu ja probleemse aluspinna puhul teha, on kasutada kruntvärvi ja ainsad, mis peaksid toimima on valmistatud šellakist.” Selline on nõuanne Homestead House Co ühelt loojalt, kes on värvi tootmisega tegelenud pereettevõttes juba üle 25. aasta. Seega julgen samuti soovitada alusvärvina kasutada šellaki baasil kruntvärvi.

Loodan, et need soovitused aitavad Sind veidigi,  et Sinu värviuuenduse projektid eriti keeruliste pindadega edukaks muuta! 🙂

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply