0
In Mööbli värvimise 1-2-3

Mööbli vanuse terminoloogia: vintage, retro, antiik?!?

Kindlasti oled sinagi mõelnud, et mida tähendavad laialt levinud mõisted nagu vintage või retro, kuidas eristada vana mööblit antiigist? Antud väljendite kasutus on muutunud viimasel ajal üha popimaks, eriti sisekujunduslikes ajakirjades ja väljaannetes, kodufoorumites.  Täna räägime täpsemalt aga mööbli terminoloogias kasutatavatest mõistetest. Küll aga pean mainima, et kirjeldused on pigem subjektiivset laadi ning erinevate allikate kohaselt on võimalik ka neid mõisteid (olenevalt kontekstist) teisiti tõlgendada.
Antiik
Antiik tuleneb ladinakeelsest sõnast antiquus, mille tähenduseks on “vana” või “muistne”. Sõna antiik kasutatakse mööbli terminoloogias viitamaks esemetele, mis on üle 100 aasta vanad. Antiikmööblile annab erilise väärtuse ja väärtuslikkuse eseme viimistletus. Sõna antiik ei kasutata, mitte ainult mööblieseme vanusele viitamisel vaid ühtlasi väljendab antiik ka eseme väärtuslikkust ja hinnalisust.

 Retro

Eesti õigekeelsussõnaraamat tõlgendab mõistet retro järgnevalt: tagasivaade, retrospektsioon, minevikku pööratus, endislikkus, matkitud endisemoelisus. Eesti õigekeelsussõnaraamat tõlgendabVana mööbli terminoloogias ühilduvad kõige paremini ehk mööbli minevikku pööratus (mööbli restaureerimine) või matkitud endisemoelisus (mööbli redisain). Sõna retro, sarnaselt vintage´le, kasutatatakse, et kirjeldada mööblieset, mis on kuskil 15-20 aastat kuni 50-60 aastat vana. Retro viitab ühtlasi, esemetele, mis kunagi olid väga populaarsed ning on tänapäeval minevikust come back´i teinud. Sõna mööbli terminoloogias ei viita mitte niivõrd eseme väärtuslikkusele kui ajaperioodile. Meie mail seostub retro enamjaolt nõukogude aja mööbliga kuna 1940-1991 aastatel oli Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik, seega on see enamuse ajast, mida eelpool nimetame retro ajastuks. Nõukogude aja retro mööbli tunneb ära lihtsakoelise ja üldiselt robustse disaini poolest, mis võib vaatajaid võluda ka oma lihtsuses (või robustsuses ehk see pigem maitse küsimus). Üldine nõukogude aja mööbli ehitus on nurgeline ja sirge ning materjalina kasutatud peamiselt naturaalset puitu aga ka vineeri.

Vintage

Vintage on inglise keelest laenatud sõna, mille kaugem algupära on prantsuse vendange. Nimisõnana viitab aastakäigule ja väärtusele, omadussõna tähenduses ajalooline, igihaljas, nostalgiline. Mööbli terminoloogias kasutatakse sõna vintage  tavaliselt, et kirjeldada mööbliesemeid, mis on vanemad kui 20 aastat, kuid vähem kui 100 (antiik) vanad. Vintage ei viita üldiselt eseme hinnalisusele vaid pigem ekstentsiaalsele väärtuslikkusele ning pärinevale ajastule. Vintage on peen väljend, mis tänapäeval lumepalliefektina tuntust kogub.

Mööbel sajandi keskpaigast (MCM)

Täpsemalt on jutt inglisekeelsest väljendist Mid-Century Modern (ehk lühendatult MCM), millele eestikeelset vastet oli pisut keeruline leida. Tegemist on mööbliga, mis pärineb umbes 1930.ndate keskpaigast kuni 1960.ndate keskpaigani. Mööbel antud perioodist on muutunud samuti väga populaarseks oma erilisuses ja värvilisuses. Termin ise ei ole seotud mööblieseme hinnalisusega, kirjeldab pigem mööbli pärinemist teatud ajastust.
Modernne

Sõna modernne viitab tavaliselt uuele mööbliesemele. Isiklikult nimetan modernset mööblit “uue aja mööbliks”. Modernset mööblit nimetame ühtlasi ka kaasaegseks ja moodsaks. Uue aja mööbel on tavaliselt vähem kui 20 aastat vana ning mööbel kipub olema masstootmise toodang. Siiski tasub mainida, et modernse uue aja mööbli kvaliteet on väga varieeruv, olenevalt tootjast. Turult võib leida nii kodumaist täispuidust disain mööblit kui ka Ida-Euroopas toodetud nii öelda püssiplaadi mööblit, mis lihtsalt ei ole loodud kestma.

See oli kokkuvõtlik ülevaade vanamööbli värvimise huvilistele meie valdkonnas laialt kasutatavatele mõistetele. Selgituseks, kogenud restauraatorid kasutavad oma töös pigem mööblikunsti ajaloos levinuid mõisteid nagu barokk, rokokoo, biedermeier jne. Antud teema on spetsiifilisem ja kätkeb endas palju fakte ning detaile mööblikunsti ajaloost, mis hetkel käsitlust ei leidnud.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply