0
In Fusion™ Mineraalvärv/ Mööbli värvimise 1-2-3

Kriidivärv VS Fusion™ Mineral Paint

Olles just hiljuti Eesti turule toonud uue mööblivärvi, on minult palju küsitud, et mille poolest Fusion™ Mineral Paint värvid erinevad nendest, mida varem kasutanud olen. Varem kasutatud värvide all on mõeldud kriidivärvi tüüpi mööblivärve. Hetkel on võimalik meie turult leida umbes 7 erineva brändi kriidivärvi. Mujal maailmas on kriidivärve tootvaid brände aga palju rohkem, tuntumad neist CeCe Caldwell, Maison Blanche, Amy Howard at Home, FAT Paint, Country Chic Paint.

Pean oluliseks enne teema reaalset püstitust ja arutelu mainida, et rääkides kriidivärvi tüüpi mööblivärvidest, ei viita ma konkreetselt ühelegi brändile antud postituses. Kõik need kriidivärve tootvad brändid erinevad pisut oma spetsiifilise koostise poolest, kuid nad toodavad üldjoontes sama põhikoostisega (kriit) värvi, mis ei vaja pinna eelnevat ettevalmistust (või vajab minimaalselt) ning millele on värvi kinnitamiseks tarvis peale kanda vaha. Olen ise kasutanud Eesti turul müüdavatest kriidivärvi tüüpi värvidest kolme ja lugenud pisut arvustusi juurde, seega ma tunnen end suhteliselt kindla ja kvalifitseerituna nende omadusi analüüsima. Asume teema juurde…

Kasutan antud postituses viidet Melanie võrdlusele Lost & Found Decorist:

Kriidivärv VS Fusion

Kriidivärvi tüüpi mööblivärv

Ettevalmistus? Tõesti kriidivärv nõuab minimaalselt pinna ettevalmistust. Enamus brände soovitavad kriidivärvi otse, ilma igasuguste ettevalmistusteta pinnale kanda. Üldiselt võib väita, et tõesti kriidivärv nakkub enamus pindadega väga kergelt. Kuid siiski peab tõdema, et see ei ole päris 100% tõde. Minu kogemused on näidanud, et laminaat mööblit ei ole võimalik ilma pinda ette valmistamata värvida (jah sa võid seda teha kuid värvi-(ja närvi) kulu on sellisel juhul korda neli. Seega võib igaüks meist ise otsuse langetada. Lisaks on probleemne uue aja mööbli värvimine ilma pinda ette valmistamata või kruntvärvi kasutamata, seda lihtsal põhjusel: tänapäeva mööblitööstuses kasutatakse selliseid viimistlusvahendeid, mis kaitseks mööblit parimal võimalikul moel. Paraku ei tehta seda keemiavabalt! Näiteks on KidKraft lastetoa mööbel viimistletud sellise vahendiga (lakk), millele kriidivärv mitte ainult ei nakku vaid värv lihtsalt haihtub mööbli pinnalt kui võluväel. Üllatavaid momente on kriidivärviga värvides ette tulnud ka vanamööbliga, mis on kohati pleekinud ja mille raudvara pisut roostetanud- kriidivärv lihtsalt kolletub kuivades.

Kriidivärvi konsistents? Kriidivärv on konsistentsilt suhteliselt paks, soovi korral on seda võimalik veega lahjendada. Kriidivärvi paks koostis lisab mööbliesemetele  pintsliga värvides tekstuuri, mis on ideaalne võimalus prantsuspärast “shabby look” i saavutada. Kui aga soovid siledat viimistlust võib kriidivärvi paks konsistents sinu jaoks probleeme valmistada.

Kas kriidivärvi võib segada teiste kriidivärvidega? Jah, võid luua lausa oma värvikaardi.

Kas kriidivärviga saab vanutada? Jah, kusjuures kriidivärv on vanutatud ilme loomiseks ideaalne. Tulenevalt sellest, et kriidivärv ei sisalda kinnistavaid aineid on see väga kerge vaevaga maha lihvitav vanutatud viimistluse loomiseks.

Kas kriidivärviga saab luua antiikset efekti? Jah, kasutades selleks näiteks tumedat vaha või antiikset glasuuri, mis aitab kenasti mööblieseme detaile rõhutada ning lisada antiikset “mustust”. Tasub tähelepanu pöörata sellele kui palju antiiksust esemele lisada, kuna kriidivärv on poorne ja imav on raske kontrollida kui palju antiikset efekti sa lisad.

Kas kriidivärv on veekindel? Ei. Kõik kriidivärvi tüüpi mööblivärvid on poorsed ja imavad vett või mis iganes vedeliku endasse. Kui vesi satub kriidivärviga värvitud pinnale enne vahatamist siis lahustab see värvi  eseme pinnalt.

Kas kriidivärv on plekikindel? Ei, samal põhjusel, mis eelpool mainitud. Ilma kinnituseta (vahata) on see poorne. Minu kogemuse põhjal võib seda omadust kriidivärvide puhul kõige halvemaks pidada kuna valgeks värvitud sisustuselt ei ole võimalik tööpindadelt mustust eemaldada. Ainuke võimalus puhast ja selget ilmet hoida on mööblipinda mitte kasutades või seda 1-2 kuu järel üle värvides, mis ilmselgelt on kulukas ja tüütu.

Kas kriidivärv vajab kinnitumiseks viimistlusvahendit? Jah, kui sa soovid, et värv mööblil püsiks. Enamus kriidivärvi tootesarju pakuvad ühtlasi oma värvidele ka tootevalikus vaha. Vaha tuleb hõõruda mööbli värvitud pinnale, et see jõuaks ka värvi pooridesse, seega lasta kuivada ja üleliigne vaha eemaldada. Kui sa ei töötle värvitud pinda vahaga on see vastuvõtlikum nii kriimustuste kui ka plekkide tekkele. Siin kohal taas on minu kogemused teatud brändide vahadega erinevad: on juhtunud, et ka vahatamine ei suuda hilisemalt ära hoida mööblilt kriidivärvi maha purunemist ja kergete kriimustuste korral plekkide teket. Usun, et seda on kogenud paljud teisedki, kellel igapäevases kasutuses kodus kriidivärvidega värvitud vana-ja antiikmööbel on.

Kas kriidivärv on mürgine? Osade kriidivärvi tootvate brändide kriidivärvid ei sisalda mürgiseid koostisosi. Küll aga ei kehti see kõigi puhul seega ma lasen teil endal selle välja selgitada, milliste tootjatega tegemist on. Leidsin enda jaoks kasulikuna olevat järgneva lehekülje: Material Safety Data Sheets by Brand . Toetudes toote siltidel olevale infole ja avalikule toote ohutusalasele teabele on osadel kriidivärvide koostises lateksit, etüleen glükooli ja metanooli- mis on kõik teada mürgistena inimestele ja loomadele. Lisaks, kui te teete uurimistööd erinevate brändide poolt pakutavatele vahadele (muutub lugu veel kurvemaks) võite leida, et need on tegelikult tuleohtlikud ja klassifitseeritud ohtlikuks transpordiks! Ausalt öeldes ei sooviks ma selliseid tooteid oma koju, rääkimata nende kandmisest oma mööblile!

Kui palju maksab kriidivärv? Eestis on enamus müüdavad kriidivärvid 1 l purkides. 1l katab keskmiselt 14 m2 pinda, mis võib katta kuni väikese magamistoa sisutuse värvi uuenduse. Seega, kui sa plaanid suurt värvimise projekti on see sulle kasulik. Kui aga plaanid väiksemat projekti nagu üksik kummut, tv-laud jm jääb sul lihtsalt palju värvi üle.

Oma isikliku kogemuse põhjal võin väita, et kriidivärvid avasid minu jaoks tohutult huvitava ja inspireeriva mööblivärvimise maailma mitmeks aastaks  ning mul on kodus üle kümne eseme, mis on saanud kriidivärvi uuenduse. Siiski pean ütlema, et erinevate brändide kriidivärvid on väga varieeruva kvaliteediga. Samuti pean häirivaks osade kriidivärvi brändide väidet justkui pinna ettevalmistus ei oleks vajalik. Olenevalt projektist lükkan selle väite kindlalt ümber! Täpselt nii hea kui on pinna eelnev ettevalmistus on ka hilisem värvi vastupidavus ja kestvus mööbliesemel. Kes ei usu peab ise proovima 🙂 Samuti pean suunama teid ettevaatlikkusele vahade koostisosade suhtes, mille lõhn on ikka tugevalt keemiline võib olla seda ka koostis. Ökoloogilised ja tervise teadliku koostisega tooted on siiski üldjuhul lõhnatud.

Hoolimata sellest, et olen nii mõningaid projekte viimaste aastate jooksul ainult kriidivärvi kasutades teinud siis tänasel päeval ma enam neid ei kasuta. Miks? Põhjus on imelihtne…ma avastasin Fusion Mineral Painti. Lihtsalt minu südametunnistus ei lubaks kliendile müüa või tellimustööna valmistada sisustust, mis hilisemal kasutamisel ei ole mitte vähem kui täiusliku vastupidavuse ja kestvusega!

Fusion Mineral Paint

Kas Fusion värvid vajavad pinna ettevalmistust? Ettevalmistus on suhteliselt sarnane kriidivärvi tüüpi värvidega. Vajab minimaalset ettevalmistust või üldse mitte, olenevalt projektist. Fusioni värvid nakkuvad enamuste pindadega väga hästi. Kõrgläikega ja lakitud pindadel soovitan siiski kergelt liivapaberiga pindu karestada. Fusioniga on võimalik värvida ühtlasi metalli ja klaasi, Ultra Grip aitab mineraalvärvidel nakkuda ka kõige keerulisemate pindadega nagu laminaat.

Fusion värvide konsistents? Fusioni värvid on kerge ja vedela konsistentsiga. Värvides tasandub Fusioni värv ise ning jätab seega vähem tekstuuri ja pintslitõmbe jälgi kui kriidivärv, tulemus on sile kui satiin. Leian, et vedelama konsistentsiga on kergem värvida kui seda on kriidivärviga.

Kas Fusion Mineral Painti võib omavahel segada? Jah, erinevaid värve on võimalik kokku miksida ja luua nii endale sobiv originaalvärv.

Kas Fusion Mineral Paintiga saab vanutada? Jah, Fusioniga saad vanutada nii vähe või palju kui soovid. Parim aeg vanutamiseks on koheselt peale värvi kuivamist (kuiv katsumisel 2-4 tunniga) kuna mida kauem Fusion värvid kuivad seda tugevamaks värvitud pind muutub. Minu jaoks on see ühtlasi konstateeritud fakt sellest, et Fusion värvid on vastupidavuse ja tugevuse etalon näide. Võite katsetada ise Fusioniga värvitud pinna vanutamist liivapaberiga 24 tunni möödudes.

Kas Fusion Mineral Paintiga saab antiikset efekti saavutada? Jah. Fusioniga värvitud pinnal võid kasutada antiikse efekti loomiseks ükskõik millise teise brändi tumedat vaha või antiikset glasuuri, ka Fusioni oma tootevalikus on vastav toode olemas. Lisaks võid sa Fusioniga värvitud pinnale kanda vaha või lakki kui sinu eesmärgiks on suurendada pinna läikivust.

Kas Fusion Mineral Paint on veekindel? Uskumatu aga jah! Ilma igasuguse kinnistava viimistlusvahendita, Fusion saavutab kuivades 100%-lise veekindluse. Fusion on formuleeritud akrüülvaigust ja ei ole poorne nagu teised kriidivärvi tüüpi värvid. Akrüülvaik seob ja kinnistab värvi pinnaga, pakkudes vastupidavust ja kestvust, mida ei suudaks pakkuda ükskõik milline kriidivärv.

Kas Fusion Mineral Paint on plekikindel? Jah! Samal põhjusel, miks ta on veekindel. Värvitud pindu võib puhastada vee ja seebiga ning samuti majapidamises rohkem kasutust leidvate puhastusvahenditega.

Kas Fusioni värv vajab kinnistumiseks lisaks viimistlusvahendit? Ei! Jällegist, akrüülvaik Fusioni koostises seob värvi pinnaga ilma  vaha või lakita. Soovi korral võid loomulikult erinevaid viimistlusvahendeid kasutada kuid siiski tegelikkuses puudub selleks vajadus. Võid oma värvi uuenduse projektid lõpetada värvimisega.

Kas Fusion Mineral Paint on mürgine? Ei. Fusion ei sisalda mürgiseid aineid. Tuletage meelde, millest ennist lugesite vahade koostisainete kohta? Fusioni vahal on ainult kaks koostisainet: mesilasvaha ja kanepiõli- olles 100% naturaalne, toiduohutu toode. Tundub kindlasti meeldivam kui tuleohtliku vaha oma mööblile kanda?

Kui palju Fusion Mineral Paint maksab? Fusion värve müüakse 500 ml pakendites, mõeldes just klientide värvi uuendust vajavate projektide suurusele (me soovime vältida liigseid värvi ülejääke). Fusioni värvid maksavad umbes 21-24 eurot ja sa ei vaja lisa väljaminekuna vaha. Fusioni tester suuruses värvid maksavad 4,95 eurot. Tester suuruses värviga saad värvida peegliraami, väikese tooli või mõned pildiraamid, olenevalt projektist. 500 ml katab umbes 7 m2.

Ja veel mõned head põhjused….

Stabiilsus
• Värv võib kuni kolm korda jäätuda/sulada enne, kui see hakkab värvi kvaliteeti mõjutama.

• Omab õiget sideainet, mis laseb värvil aja jooksul kuivada nii, et see muutub tugevaks ilma kemikaale kasutamata.

Säilitusaeg
• Avatuna säilib purgis kuni 7 aaastat. Enamus konkurentide värvidest aeguvad juba aasta jooksul.

Mittepleekiv/kolletuv
• Puhas veebaasil akrüül on ainus vaik, millega värvitud pind ei muutu aja jooksul kollaseks.

• Akrüülvärvide puhul, mida on segatud vinüüli või stüreeniga see ei kehti!

 

Olles nüüdsest ise mööbli värvimise ja (re)disainimisega ettevõtluse vormis tegev on minu jaoks oluline limiteerida materjalikulu ja samuti aega. Leian, et Fusioni värvidega saan teha kõike ja rohkemgi veel….seda aga odavamalt, väiksema ajakuluga ja kemikaalide vabalt. Tõenäoliselt kõlab see liiga hästi, et olla tõsi. Äkki peaksid ise järele proovima?

You Might Also Like

2 kommentaari

 • Reply
  Ingra
  9. mai 2017 at 10:46

  Tere!

  “500 ml katab umbes 7 m2” – kas jutt käib ühest kihist või kahest? Katsun aru saada, kui palju valget värvi võiks vaja minna üsna tumedast laminaadist (pruun) tv-kapi värvimiseks:)

  Head!

  Ingra

  • Reply
   Teivi Gabriel
   9. mai 2017 at 11:13

   Tere Ingra!

   Tavapäraselt on keskmine värvikulu 2 kihti. Kui aga tumedat mööblieset valgeks värvida võiks arvestada 3-kihiga. See sõltub samuti sellest, kui tume aluspind on ja kui poorne ehk värvi imav. Casement ja Picket Fence, mis on meie kõige valgemad (lumivalged) tuleb arvestada suurema värvikuluga kui näiteks mahedate valgete puhul Champlain ja Raw Silk näitena.

   Katvuse näitaja illustreerib ühe kihiga värvimisel kaetavat pinda.

   Usun, et TV-kapi värvimisel tulete kenasti 1 purgiga toime, olenevalt kui palju on värvitavat pinda. Ilma eset nägemata on raske öelda.

   Päikest!
   Teivi

  Leave a Reply