0
In Fusion™ Mineraalvärv/ Taaskasutatud mööbel/ Tee Ise õpetused

Männipuidust mööbli värvimine valgeks: laste laua ja toolide näitel

Jagan Sinuga ühe väikese männipuidust laua ja toolide värviuuendust ja kirjutan lahti töökäigu. Sarnaselt võid uue kuue anda ükskõik, millisele paljude oksakohtadega okaspuust mööblile, olgu selleks kummut või mõni lauake. Ja, tegelikult on see imelihtne ja jõukohane igaühele. Minul kulus rahulikult toimetades selleks 2 päeva, tavapäraseses tempos oleks piisanud ka ühest. Tahan öelda, et üks kreatiivne nädalavahetus värvides ja Sinagi võid oma kodus palju ilu luua. Just nii nagu Sulle meeldib!

Näidisprojektis värvisime valgeks lastetoa laua ja kaks tooli. Värvideks valisin Raw Silk valge ja aktsendi andmiseks Tones for Tots kollektsioonist Little Piggy roosa ja Little Teapot sinise, viimase valiku jätsin tüdrukute teha. Lastetoa mööblivärve on seitsmes erinevas värvitoonis Fusioni mineraalvärvide valikus erksast kollasest, maheda lavendililla ja neutraalse hallini välja. Ja need toonid ei ole ainult lastetubades kasutamiseks, näiteks meie turul on väga pop Little Lamb hall ja Little Whale rahulik malbe sinine.

Tutvustan põgusalt projekti enne nagu tavaks on saanud. Esmalt siis pildis…

Õrnalt valgeks peitsitud mööbel oli nii nagu ikka laste poolt saanud endale mõned kaunid joonistused ja kirjakesed. Tulenevalt sellest, et männi puit on suhteliselt pehme, on kerged pealmised vigastused lihtsad tekkima. Nii siis oli laua plaadil kasutamisest vaod sees, mille ettevalmistava tööna taldlihvijaga välja lihvisime. Teisalt on männi puit hästi töödeldav ja avatud rakuehitus võimaldab värvil (või viimistlusvahendil) hästi imbuda ja vastupidava viimistluse saavutada. Suurepärane mööbli puhastusvahend enne värvima asumist on Vivacolor Special Clean, mis eemaldab mustuse, õli, rasva, vaha jm; matistab vana värvipinna ja moodustab värvile hea nakkuvusega aluspinna. Minu projektide  kindel lemmik ettevalmistustöödel.

Lisaks karestasin veel kodus kõik värvitavad pinnad 180 kareduse lihvpaberiga üle ja puhastasin märja lapiga. Kogu antud sarja mööbel oli kõik valgeks peitsitud ja oksakohad lakiga vaigu väljaimbumise takistamiseks kinnitatud. Kuna lauaplaadilt lihvisime viimistluse maha, tuli enne selle värvima asumist need uuesti nii öelda siduda. Selleks kasutasin šellakihelvestest tehtud krunti.

Šellakit kasutatakse tavaliselt tumeda puidu viimistlemiseks aga ka isoleeriva kruntlakina. Mina segasin 300 ml topsi umbes 30 g läbipaistavt šellakit ja ülejäänud osa denatureeritud piiritust (oluline, et oleks 99% sisaldusega šellaki lahustumiseks). Mida veel šellaki ostul jälgida, kui soovid seda kasutada iselooriva krundina on see, et see oleks vahavaba sest vastasel juhul hülgab see hiljem veebaasil värve ja viimistlusvahendeid.

Segu jätsin 24 tunniks lahustuma, umbes 20 tunni möödudes oli šellak täielikult segunenud ja valmis kasutamiseks. Kandsin kruntlaki pinnale pehme ja paksu pintsliga Cling On! sarjast, ühtlaste tõmmetega ühest otsast teise.

Kihtide vahel lasin umbes 2 tundi kuivada, tegin vahelihvi ja kandsin veel ühe kihi šellakit. Ja enne kui ma unustan siis mina soetasin šellakihelbed ja denatureeritud piirituse Hea Maja Poest.

Laua värvimisel valgeks kasutasin lauaplaadil mikrofiiber rulli ja jalgade värvimisel sünteetilise karvaga pintslit.

Toolide värvimisel alustasin istumisaluste ääristamist maalriteibiga, et sinine ja roosa ei määriks ära seljaosa ja tooli jalgu. Selliste väikeste pindade puhul valin alati sünteetilise karvaga lapiku kujuga pintsli, et see endas palju värvi ei kannaks. Lisaks saab seesuguse pintsliga kõik nurgad ja liistud viisakalt üle värvida.

Värvikulu istumisalustele oli kaks kihti mõlemale toolile. Mineraalvärvide puhul on kindlasti oluline lasta värvil kihtide vahel piisavalt kaua kuivada, olenevalt toa temperatuurist ja niiskusest 2-4 tundi.

Roosa ja sinine inspireerisid mind nii palju, et otsustasin samade toonidega seinale dekoratiivse elemendina lipukesed teha. Nii siis kiire googeldamine ja sain Pinterestist šablooni. Käsitöökohvrist leidsin 10 lehte valget pressitud struktuurmustriga dekoratiivpaberit. Šabloon, käärid ja pisut lemmik värve alustamiseks…

…ja lõpetuseks liimipüstol ja valgeks värvitud takunöör.

Oleks ma teadnud, et see nii lihtne on! Oleksin seda juba varem teinud 🙂

Tulles tagasi mööbli värvimise juurde kulus mul laua ja tooli värvimisel kõigest kaks kihti Raw Silk siidivalget, toon piisavalt “valge” nime õigustamiseks ent samas mitte liiga, et oksakohad sellelt läbikumama jäävad.

Üks kiire tähepanek! Erksate (mitte pastelsete) toonide puhul pead arvestama suurema värvikuluga. Kahest kihist võib saada kolm ja erandjuhtudel ka neli. Ja see ei ole seepärast, et värvi tootmisel oleks tehtud kompromisse pigmentide valikul. Paraku on nii, et eriti tugevate ja sügavate toonide saamiseks kasutatakse värvi tootmisel läbipaistvat baasi värvi erksuse saavutamiseks. Toon näitena mõned värvitoonid Fusion sarjast: Fort York Red, Renfrew Blue, Liberty Blue, Cranberry, Little Star.

Kaunistuseks tegin lauaplaadile mandala stiilis lihtsa šablooni motiiviga mustrid. Šabloonimisel kasutasin kolme värvi, Piggy roosale ja Teapot sinisele lisasin Englis Rose tumedama roosa ombree efekti tegemiseks.

Šabloonimine on kuiva pintsli tehnika, mis tähendab, et pintsel peab värvist kuiv olema. Mina kasutan šabloonimisel ainult Cling On! sarja ümmargusi pintsleid, mis on piisavalt pehme karvaga kauni töö saavutamiseks. Enne šabloonil tupsutamist või ringitamist laen pintsli üleliigsest värvist salvrätikul maha ja piilun šablooni servast, kas tulemus on ootuspärane.

Viimistlemiseks kasutasin veebaasil Tough Coati, et anda ekstra tugevust laua plaadile ja tooli istumisosadele.

Tough Coati peale kandmiseks soovitan kasutada lapikut sünteetilise karvaga pintslit või mikrofiiber lappi, mille kindlasti enne kasutamist veega niiskeks piserdate. Mina valan tough Coati otse pinnale ühele osale ja liigun sealt 20-30 cm laiuste paneelidena edasi. Töötada tuleb suhteliselt kiiresti ja jällegist ühtlaste sirgete tõmmetega sest toode kuivab pinnal väga kiiresti.

Pilt kohe peale Tough Coatiga viimistlemist ja eest on näha, kuidas vahend juba kuivab. Viimistlusena on toode matt ja jääb värvitud pinnal praktiliselt märkamatuks. Küll ei ole soovitav kasutada tumedaks värvitud pindadel, on võimalik hägu teke viimistluskihile.

Just nii lihtne see mööbli värvimine ongi!

Käe harjutamiseks ja põhiliste nippide saamiseks kutsun Sind värvikoolitusele või kui tunned end piisavalt enesekindlalt siis alusta kohe! Värvid leiad siit!

Lõpetuseks valminud mööbliuuenduse pildid…

Lihtsalt infoks, et katsetasin piltide töötlusel erinevaid filtreid seega värvide tonaalsus piltidel võib olla varieeruv 🙂

Värvimiseni,

Teivi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply