0
In Fusion™ Mineraalvärv/ Taaskasutatud mööbel/ Tee Ise õpetused

Laminaadist kummuti uuenduskuur

Tulihingelise mööbli värvimise entusiastina olen aja jooksul oma pintsli alla saanud palju erinevaid projekte, alustades üle 100 aasta vanustest antiiksetest kummutitest, nõukogudeaegsete polüesterlakiga viimitletud sektsioonideni kuni “uue aja” laminaat mööblini välja. Viimased neist on just kõige paremad  nii nimetatud “värvimisprojektid”. Võid südamerahuga, ilma igasuguse aukartuseta, pinstli asjale külge panna. Uue aja vana mööbli osas, mis meie turule jõuab üldiselt Belgiast ja Hollandist ning on enamasti 60.ndate-70.ndatest, on palju küsitavusi värvimiseks. Näeme kaunist spooni mustrit, elegantseid ornamente või “puidu kroonimata kuningat” tiigipuust mööblit. Usun, et see paneb enamus staažiga värvimeistreid mõtteid mõlgutama, et kas selle ilu värvi alla peitmine on just kõige õigem või eetilisem. Antud postituse peategelaseks on aga ühe puutööhuvilise käsitööna valmistatud kummut, mille kehaosa laminaadist, sahtlipaneelide esikülg liimpuidust ja vineerist. Peitsitud roheliseks ja kollakaks ning vajab pisut remonti kuna kaks esimest sahtlit olid paigaldamata jäänud.

Jagan ka pildimaterjali kummuti eelnevast seisukorrast. Muuseas vabandan halva pildi kvaliteedi pärast, mis oli tingitud ruumi halvast valgustusest (pikk ja kitsas toake väikese aknaga)!

Nii nagu piltidelt näha oli kapi konstruktsioon täiesti korralik, ese ise kenasti puhas ja valmis värvimiseks.

Keeruliseks uuendusprojektiks muudab asja see, et laminaat on suhteliselt raske pind värvimiseks. Olenevalt esemest tasuks alati hinnata materjali poorsust, eelnevat viimistluskatet ja mööbli kasutusotstarvet. Kummuti puhul, millel palju kasutatavaid pindu on vähe, on ka ettevalmistus osaliselt lihtsam. Kohe lähemalt….

Planeerimine ja ettevalmistus

Esmalt värvivalik ja visioon “uuest kummutist”. Hele ja kreemjas toon, valikuteks mineraalvärvidest Limestone või Plaster. Kapi konstruktsiooni osas oli kohe kindel plaan, et sahtlite asemele ehitan vahele avatud riiuli. Ettevalmistustööde planeerimisel võtsin arvesse kõike eelpool mainitut. Riiuli tegemiseks mõõtsime hoolikalt kapi sisemuse, et lasta ehituspoes kohe plaat õigesse mõõtu lõigata. Puurisime sahtlikandurite jaoks augud, millele riiul toetuma jääb.

Kappide ja kummutite värvimisel ära unusta, et nummerdad sahtlid nende eemaldamisel. Nii tead hiljem, millistel siinidel need olid.

Enne värvimistöid karestasin kõik pinnad lihvpaberiga  (180-220 karedus), et avada pinnal pealmised poorid. Nii on värvil “hammast” nakkumiseks ja vastupidava viimistluse saavutamiseks ilma tervisele kahjulike kemikaale kasutamata.

Seejärel kasutasin nakke suurendamiseks laminaadist pindadel Fusion tootesarjast Ultra Gripi. Tegemist on läbipaistva veebaasil emulsiooniga, mida kasutatakse eriti keeruliste pindade värvimiseks mineraalvärvidega (metall, klaas, plastik, laminaat). Ultra Gripi on kõige parem peale kanda mikrofiiber rulliga, minu isiklikud lemmikud on Prof sarja omad, mida müüvad edasi K-Rauta ehituspoed. Minu töövahendite hulgast Te neid hetkel ei leia sest olin seekord värvimas külas “väikese töökohvriga”, kust enamus lemmik abivahendeid puudusid. Siiski on see hea näide, et mööbli saad uuendatud ka majapidamises leiduvaga tehes kompromisse ent valides hoolikamalt töövõtteid tehnilises mõttes.

Ultra Gripi kandsin kummutile valikuliselt ja järgisin enam kasutatavate pindade kaitsmise põhimõtet. Ehk teisisõnu kruntisin tööpinna ja sahtlipaneelid, kõik need pinnad, mida me praktikas rohkem kasutame. Viimase toote kasutamisel pea aga meeles, et Ultra Grip tahab enne värvimist kuni 12 tundi kuivada.

Värvimine

Soovitus: Mida keerulisemat pinda värvid, seda kauem lase värvil kihtide vahel kuivada. Nii veendud, et iga värvikiht saab piisavalt kaua kuivada ja lõplik värvkate saab tugev ja vastupidav kriimustustele!

Soovitust võiks kindlasti jälgida köögimööbli värvimisel sest enamus kasutatavatest materjalidest ja viimistlustest on loodud nii, et neile midagi muud ei nakkuks. Sama kehtib ka osade lastetoa mööblisarjade puhul, nende tootmisel on võetud arvesse seda, et sellele ei hakkaks ei pliiatsid ega vildikaid ja kui siis peavad pinnad olema hiljem lihtsasti puhastatavad.

Mõned pildid siia juurde ka värvitööst. Tulenevalt sellest, et kummutil oli palju lamedat pinda sai värv peale kantud põhiliselt rulliga. Abiks väikesed sünteetilise karvaga lapikud pintslid (laius 1 cm). Kui värvid rulliga, mille karv on kõrgem kui 6 mm siis pead arvestama, et pinnal jääb struktuur muster maha. Pintsli ja rulli kasutust värvitavatel pindadel kombineerida ma ei soovita sest mõlema jälg on erinev. Väljaarvatud liistukeste ja nurkade värvimisel.

Meelespea: Hoolimata töövahendi valikust jägi, et pintsel (või rull) liigub ühtlaste tõmmetega ühest värvitava detaili otsast teise. Viimased tõmbed olgu ühesuunalised. Nii saavutad kena triipudeta viimistluse ka keerulisematel pindadel.

Mida keerulisem (ehk libedam ja siledam) on värvitav pind, seda raskem on saavutada perfektset triipudeta värvkatet.

Minu isiklik eelistus mööbli uuendamisel on “mökerdada” nii vähe kui võimalik. Seepärast värvin vaid need pinnad, mis silmale näha jäävad. Ülemisel pildil näed, kuidas sahtlipaneelid on värvitud vaid eest ja külgedelt. Muuseas on see värvitöö tehtud ilma maalriteipi kasutamata. Abiks väike 1 cm laiune pintsel ja niisked salvrätikud.

Esimese kihi värvi puhul on täiesti OK, et alusvärv läbi kumab ja viimistlus veel laiguline on. Kihtide vahel lasin värvil 3 tundi kuivada ja see oli hea küttega ruumides. Miks? Eelpool mainitud põhjustel. Tavapärane soovituslik kuivamisaeg on 2-4 tundi kihtide vahel.

Soovitan värvitöö teostada nii puhtalt, et kui Sul peaks tulema tarvidus kolida siis (ei pea sa muretsema hooletute värvipritsmete pärast) saad mööbli kenasti lahti võtta ja hiljem kokku tagasi panna.

Püüan alati ka värvikoolitustel toonitada, et kogu see töö peaks olema eelkõige lõbus ja nauditav nagu loovtöö ikka. Mulle meeldib asju ka huumorivõtmes võtta ja teha. Nii siis sain seekord ekstreemselt pimedates oludes katsetada erinevaid abivahendeid.

Esimeseks neist oli vanakooli seinalambi valguses värvimine. Ei, see ei ole pelgalt nali vaid nii ma reaalselt värvisingi. Rullisin pinna üle ja seejärel valgustasin kogu pinna lambiga üle defektide leidmiseks.

Kui lamp käe otsas juba kuumaks läks siis peremees ulatus mulle uue abivahendi, milleks oli pealamp.

Nali naljaks kuid mõlemad variandid “päästsid päeva” ehk kummuti uuenduskuuri.

Kaunistamine

Kummuti kaunistamisele ma seekord eriti rõhku ei pannud. Lihtsalt ese ja selle eripärad ei toetanud rohkem nüansse lisada. Ainus, mis mind pisut häiris oli riiuli tagune tühi sein, mille oleks võinud kaunistada mõne dekoratiivpaberiga. Kuna mul aga midagi käepärast ei olnud, tuli appi võtta salvrätikud.

Dekupaaž on tõenäoliselt üks lihtsamatest ja levinumatest tehnikatest mööbli kaunistamisel. Lõikad/rebid kujundid välja. Eemaldad üleliigsed paberikihid ja pintseldad need pinnale vastava meediumiga. Mina isiklikult eelistan enamus tööde puhul akrüülibaasil dekupaaž meediumeid kleepuvatele liim-lakkidele. Aga nii nagu sõnasin siis kõik taandub kaunistatava eseme eripäradele ja otstarbele.

Sellisel raskesti ligipääsetaval pinnal kasutasin täiesti tavalist meedium alla, motiiv ja meedium pintsliga peale tehnikat. Kugi tegelikult on võimalusi veel mitmeid. Eesmärgiks oli kummuti riiulitagusele seinale pisut aktsenti juurde anda, jättes üldmulje minimalistlikuks.

Lisaks kummutile tegin kiire värskenduse ka seinal olevale riiulile, mis paljudes nõukogudeaegsetes kodudes levinud olid. Karestasin pinnad, pühkisin lihvtolmu maha ja kandsin värvi kahe kihina peale. Just nii lihtne, jättes kõrvale riiuli kehva kuju värvimisel 🙂

Minu jaoks oli see üks nendest projektidest, millele eelneb põnevus ja adrenaliin kuid eseme valmides see kaob. Ehk on nüüdseks “wow” momenti juba raske luua aga ma ei muutu filosoofiliseks vaid jagan Sinuga ka valmis pilte.

Kui Sinus on peidus isetegemise pisik ja soov mööbli värvimisega alustada või end täiendada õhus siis ootan Sinuga kohtumist uuel aastal ühel meie värvikoolitustest!

Soovin Sulle meeleolukat vana aasta lõppu ja palju kordaminekuid uueks!

Teivi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply